Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Hypothenemus hampei nám prodraží turka

Káva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Dáte si dobrou brazilskou kávu? Možná vás už brzy vyjde pěkně draho. Pěstitelé kávy v části Brazílie bojují s ­největším zamořením brouky napadajícími plody za poslední dobu. Ještě než se tento problém objevil, vláda očekávala, že letos produkce kávy klesne o ­11 procent. Jako důvod uváděla špatné počasí a vyčerpání rostlin po vysoké sklizni v loňském roce, uvedla agentura Reuters.

Brazílie je největším pěstitelem kávy arabika na světě. Kávu ohrožuje kůrovec s latinským názvem Hypothenemus hampei, česky nazývaný drtník Hampeův, jehož samičky kladou vajíčka do kávovníkových plodů. V Brazílii se po 40 let až do roku 2013 používal v boji s tímto hmyzem pesticid endosulfan, ten je ale nyní zakázaný, což podle některých pomohlo k šíření tohoto škůdce.

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a­ Kazachstánem. Český zlatý poklad se letos zmenšil. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy sdružení World Gold Council.

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o­ 28 procent na 3,5 miliardy dolarů, v přepočtu 78,2 miliardy korun. Pokles, který byl nejvyšší od čtvrtého čtvrtletí 2008, způsobila pokuta od Evropské komise. Bez jejího započítání by zisk firmy stoupl o 28 procent na 6,3 miliardy dolarů a obrat by vzrostl o 21 procent na 26 miliard dolarů, hlavně díky růstu příjmů z reklamy. Další vyšetřování společnosti v Bruselu nadále probíhá.

Řecká vláda vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur, v přepočtu za zhruba 78 miliard korun. Země se tak po tříleté přestávce vrátila na dluhopisové trhy. Nová emise dluhopisů podle agentury Reuters představuje významný krok Řecka k získání finanční nezávislosti a k opuštění mezinárodního záchranného programu v příštím roce.

České finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty (DPH) zhruba 180 miliard korun, což je meziroční růst o 14 procent. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o osm procent více, zhruba 93 miliard korun. Vyplývá to z dat zveřejněných Finanční správou na internetu. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?