15. července 2016 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Pokémon nakazil Trumpa i Clintonovou a bankéř Barroso

Donald Trump zvítězil v dalších třech státech: Michiganu, Mississippi a na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump zvítězil v dalších třech státech: Michiganu, Mississippi a na... | foto: Reuters

PRAAH  Výběr ekonomických zpráv pátku 15. července 2016: prezident Hollande nerad vidí přestup exšéfa Evropské komise do Goldman Sachs, Tesla neřídila při květnové nehodě BP vyčíslilo náklady na katastrofu v Mexickém zálivu a Slováci pocítí brexit.

Pokémon vstoupil do amerických prezidentských voleb. Nezáleží na tom, jestli do Bílého domu přijde Trump nebo Clintonová, už teď jisté, že oba vědí, co to je Pokémon GO. „Nevím, kdo ho vytvořil, ale zkusím vymyslet, jak zařídit, aby Pokémon GO přišel k volbám,“ prohlásila demokratická kandidátka na konferenci organizace League od United Latin American Citizens. Trump na otázku novináře z listu Examiner, zda tuto hru hraje, odpověděl: „ Já ne, ale lidi ano. To je jasný. Kéž bych na to měl čas.“

Francouzský prezident Francois Hollande považuje za nepřijatelné, že bývalý předseda Evropské komise Portugalec José Manuel Barroso, který byl ve funkci v letech 2004 až 2014, dostal významný post v americké investiční bance Goldman Sachs. „Právně je to možné, ale morálně nikoliv,“ řekl prezident.

Poukázal na velice negativní roli Goldman Sachs při vzniku světové finanční krize v roce 2008 a na to, že banka pochybným způsobem asistovala při vstupu Řecka do eurozóny. Ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dokonce vyzval Barrosa, aby místo v Goldman Sachs nepřijal.

Ombudsman EU Alexander Winterstein se domnívá, že podmínky nástupu eurokomisařů do nového zaměstnání by měly být přísnější. Nyní musejí počkat 18 měsíců, než nastoupí na nové místo. Barroso čekal 20 měsíců.

Olejářský gigant BP spočítal, že konečná suma, kterou zaplatí za znečištění v Mexickém zálivu, je 61,6 miliard dolarů. V důsledku výbuchu na těžební plošině Deepwater Horizon v roce 2010 do moře vyteklo asi pět milionů barelů ropy, což způsobilo nejhorší ekologickou katastrofu v USA.

Elon Musk prohlásil, že při květnové smrtelné nehodě elektromobilu Tesla byl podle záznamů autopilot vypnutý. Dosud se přitom dávalo za vinu právě asistenčnímu zařízení, že přehlédlo nákladní vůz. Jak ale upozorňovala firma, přehlédl ho i řidič, který po střetu zemřel. Jde už o třetí nehodu systému a Tesla upozorňuje, že nejde o náhradu za řidiče.

Prodej aut v Evropské unii se v červnu zvýšil o 6,9 procenta na téměř 1,46 milionu vozů. Prodeje nových osobních vozů rostly již 34. měsíc za sebou navzdory poklesu v Británii. Za celé pololetí prodej vzrostl o 9,4 procenta na 7,84 milionu aut, vyplývá ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Microsoft vyhrál soud s americkou vládou a nemusí úřadům dát přístup na své servery mimo USA. Ministerstvo spravedlnosti chtělo v rámci vyšetřování drogového případu přístup ke cloudovým úložištím v Irsku. Rozhodnutí odvolacího soudu je precedentní a mění předchozí rozsudek soudu na Manhattanu z roku 2014.

Slovenská ekonomika by kvůli brexitu mohla růst v porovnání s dosavadními odhady pomaleji už v tomto roce a také v dalších letech, zároveň by vzniklo méně pracovních míst. Ekonomové vládního Institutu finanční politiky nastínili možné scénáře vlivu referenda o vystoupení Británie z EU na slovenské hospodářství, podle kterých by brexit ukrojil do roku 2019 z růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska celkem 0,1 až 0,9 procentního bodu.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.