2. září 2016 19:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Vybuchující super mobily, tvrdý Prazdroj a kolony za miliardy

Plzeňský Prazdroj, tradice a symbol českého pivovarnictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňský Prazdroj, tradice a symbol českého pivovarnictví. | foto: Plzeňský PrazdrojLidovky.cz

PRAHA Ekonomika roste, firmy najímají cizince, Němci kupují auta a Češi si posunou důchod.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta. Ve srovnání s prvním čtvrtletím se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta. Hlavními faktory růstu byly silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností. I přes zpomalení meziročního růstu ve druhém čtvrtletí je česká ekonomika podle analytiků ve velmi dobré kondici. V prvním čtvrtletí ekonomika meziročně stoupla o tři procenta. To jsou samozřejmě samé dobré zprávy, ekonomice se daří, daně se vybírají velmi dobře, státní rozpočet míří snad i k vyrovnanému schodku a nikdo nechce slyšet sýčky, kteří varují, že může být hůř. Tak by bylo jen fajn myslet na horší časy, které bohužel zákonitě přijdou.

Firmy stále častěji hledají pracovní sílu v zahraničí, nyní jsou v kurzu zejména Bulhaři a Rumuni. Shodly se na tom personální agentury, které oslovila ČTK. Důvodem nejsou nižší mzdové náklady, ale hlavně nedostatek vhodných domácích zaměstnanců. Slováci již bývají dražší, větší příchod Ukrajinců stále brzdí byrokracie, tvrdí agentury.

V Německu se prodej nových osobních automobilů v srpnu meziročně zvýšil o osm procent na zhruba 422.000 a oživil z červencového poklesu. Uvedlo to dnes německé sdružení automobilového průmyslu VDA. A to je samozřejmě dobrá zpráva pro sedmnáctou spolkovou zemi zvanou Autoland.

Samsung v pátek pozastavila prodej svých nejnovějších chytrých telefonů Galaxy Note 7. V Jižní Koreji, USA a v některých dalších zemích ji začala prodávat teprve před dvěma týdny. Firma sdělila, že v reakci na zprávy o explozích a vzníceních několika těchto přístrojů zjistila problémy s jejich bateriemi. Nyní připraví výměnu všech přístrojů dodaných do prodejen i prodaných zákazníkům za nové.

Kolony stály Česko 118 miliard. Výpočty expertů z Ústředního automotoklubu (ÚAMK) přinášejí stále černější výsledky. Každého řidiče v Česku vyjde postávání v dopravních zácpách ročně bezmála na devatenáct tisíc korun. Jde o průměr, který se v průběhu let zvyšuje hlavně kvůli velkým opravám silnic a dálnic.

Prazdroj začal soud tvrdě, až pohrdavě. Soudkyně Okresního soudu Plzeň-město Martina Folková měla ve čtvrtek hodně nabitý program. Den jí hned ráno začal prvním stáním v kauze, ve které jde o miliardy. Žalobou, v níž se Právovárečné měšťanstvo v Plzni domáhá celkem 67 pozemků a třináct budov v areálu největšího pivovaru v Česku Plzeňského Prazdroje.

Hranici pro důchod bude možné posunovat. Po koaliční shodě na ohraničení věku pro odchod do důchodu 65 lety bude novelu zákona o důchodovém pojištění projednávat v pondělí kabinet. Návrh bude mít zřejmě i podporu poslanců.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?