11. prosince 2016 20:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS TÝDNE: Americká středa a ropný kartel plný optimismu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Trhy napjatě čekají na středeční zasedání měnového výboru Fedu. Po neustálém odsouvání se čeká zvýšení základní úrokové sazby. Americká centrální banka od poslední krize drží úroky ve snaze podpořit ekonomiku na extrémně nízkých úrovních. Jedinou výjimkou bylo loňské prosincové zvýšení základní sazby o 25 bazických bodů.

Měnový výbor se už ale několikrát vyjádřil, že současný vývoj americké ekonomiky je uspokojující. Kvůli sazbám se několikrát během kampaně opřel do Fedu i nastávající prezident Donald Trump. Tvrdil, že nastavení sazeb a další kroky na podporu národního hospodářství jsou politicky motivované a mají za cíl Američany utvrdit v tom, že Spojené státy pod demokratickým prezidentem prosperují.

Otázkou rovněž je, co se bude dít v příštím týdnu s­cenou ropy. Ropný kartel OPEC se v sobotu s nečlenskými těžařskými státy poprvé za 15 letdohodl na společném omezení těžby.

Kartel se rovněž minulý týden dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně, aby omezil nadbytečné dodávky na trh a podpořil zdražení suroviny, která je více než dva roky kvůli přebytkům nebývale levná.

Zajímavé bude, co se stane doopravdy. Jak už to tak bývá, kartelové dohody nemívají většinou příliš dlouhého trvání, o­čemž se ostatně OPEC v minulosti už několikrát přesvědčil. Otázkou je, proč by to tentokrát mělo být jinak.

Advantage Consulting, s.r.o.
Vývojář C# .NET

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč