31. srpna 2018 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Českým drahám klesl v pololetí zisk o polovinu. Může za to oslabení koruny i vyšší náklady

Českým drahám klesl zisk o polovinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českým drahám klesl zisk o polovinu. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Českým drahám v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů korun méně. Vliv mělo krátkodobé oslabení koruny vůči euru a vyšší náklady na provoz. Státní podnik to v pátek uvedl v tiskové zprávě. Tržby skupiny se meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů korun na 17,35 miliardy korun.

Na meziročním snížení zisku se podílela především osobní doprava. Ta i přes růst tržeb z prodeje jízdného zakončila pololetí ve ztrátě 388 milionů korun. Hlavním důvodem byly výkyvy kurzu koruny vůči euru a růst cen elektřiny a paliva, čímž se zvýšily náklady na provoz vlaků. Dráhy přepravily v prvním pololetí o 2,5 milionu cestujících více, než za stejné období loni. Celkem cestovalo v prvních šesti měsících vlaky státního dopravě 89,4 milionu lidí.

„Díky jiným podnikatelským aktivitám se nicméně tento propad podařilo v rámci hospodaření mateřské společnosti eliminovat,“ uvedl člen představenstva Martin Bělčík.

Zisk 350 milionů Kč vykázala dceřiná společnost ČD Cargo, podnikající v nákladní dopravě. Tržby z nákladní dopravy rostly především díky vyššímu objemu přeprav o 1,3 milionu tun. Celkem firma převezla 33,5 milionu tun zboží.

Růst nákladní dopravce zaznamenal téměř ve všech komoditách, převážel především hnědé a černé uhlí, železo, kalamitní dřevo a stavebniny. K zisku nákladní přepravy přispěl také zahraniční provoz. Společnost začala působit v Rakousku, pozitivně také podle firmy přispívají aktivity dopravce v Polsku a dalších zemích.

Celá skupina Českých drah, kam rovněž dál například Výzkumný ústav železniční nebo poskytovatel datových služeb ČD Telematika, zaměstnávala na konci pololetí zhruba 23 400 lidí.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…