30. května 2016 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čedok loni prodělal 181 milionů. Tunisko a Egypt prodával výrazně pod cenou

V Tunisku na velbloudech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Tunisku na velbloudech | foto: Hedvábná stezka

PRAHA Nejstarší tuzemská cestovní kancelář Čedok, která patří do první trojice největších českých cestovek, loni výrazně prohloubila ztrátu. Ta činila 181 milionů korun, rok předtím skončila kancelář v minusu sedm milionů korun.

Tržby Čedoku loni meziročně klesly o 548 milionů korun na dvě miliardy korun. Deníku E15 to řekl šéf kanceláře Radek Drechsler.

„Negativní výsledek u prodeje zájezdů byl zapříčiněn z velké části snížením poptávky v některých destinacích, které byly zasaženy takzvanou uprchlickou krizí,“ řekl listu ředitel s poukazem na Řecko a Turecko.

Poptávku zmrazily i teroristické útoky v Tunisku a v Egyptě. Podle Drechslera firma musela prodávat zájezdy do těchto zemí výrazně pod cenou.

Na ztrátě se ale z větší části podílejí účetní operace, v rámci kterých Čedok mimo jiné odepsal nedobytné pohledávky u zahraničních partnerů. Firma zároveň tratila na zajištění cen leteckého paliva, jehož cena v průběhu loňské letní sezony výrazně klesla. „Tyto mimořádné položky se na výši ztráty podílejí více než sto miliony,“ doplnil Drechsler.

Čedok, který patří do americko-turecké skupiny Odien, loni procházel restrukturalizací. Snižuje například počet poboček a zaměstnanců a přechází na systém franšíz Čedok Partner. Pro letošek má v plánu mírný růst tržeb a zisk před zdaněním 24 milionů.

Čedok patří do první trojky největších českých cestovek. Jedničkou je Exim Tours, které loni klesly tržby o sedm procent na čtyři miliardy korun. Exim pokles vysvětluje podobnými příčinami jako Čedok.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!