14. září 2009 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Celá Evropa protestuje proti cenám mléka, čeští zemědělci se nepřidají

Zemědělci vylévají mléko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci vylévají mléko. | foto: Reuters

PRAHA Čeští zemědělci se nepřipojí ke stávce svých kolegů ze západní Evropy kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Ke stávce, kterou v minulém týdnu zahájili francouzští chovatelé mléčného skotu, se postupně přidali také farmáři z Německa, Belgie a Lucemburska, zemědělci z dalších zemí svou účast na protestu prý zvažují.

"V současné době pracujeme především na rozpočtu na rok 2010," zdůvodnil prezident Agrární komory Jan Veleba, proč Agrární komora stávku nepodpoří. "Žádné akce v České republice neplánujeme," dodal. V letošním roce přitom již čeští zemědělci několikrát kvůli nízkým cenám mléka demonstrovali, naposledy koncem června blokovali dálnice na několika místech republiky.

Podle zahraničního tajemníka Asociace soukromých zemědělců (ASZ) Michala Pospíšila v sobotu zastavilo dodávky mléka do mlékáren 35.000 evropských farmářů. "Výpadek dodávek ve Francii a v dalších zemích může vést ke zvýšené poptávce po surovině," uvedl na webu ASZ.

Mlékárenské odbory OPL ve Francii oznámily, že ke stávce a blokování dodávek se v zemi připojilo 30 procent producentů a zpracovatelé jsou v některých částech Francie schopni získat jen polovinu běžného množství suroviny. Stávka dodavatelů mléka začala oficiálně ve čtvrtek.

Čeští farmáři vydělávají na evropských stávkách

Podle Veleby snížení dodávek mléka v zemi galského kohouta již vyvolalo nárůst ceny u části mléka, které si na tamním trhu mezi sebou odprodávají mlékárny na 37 eurocentů za litr (přibližně 9,30 koruny). Ještě před několika týdny si mlékárny prodávaly mléko za 19 centů (4,80 koruny). "Já soudím, že dojde ke zvýšení ceny mléka na trhu v Evropě," uvedl Veleba. "O kolik, jak rychle to půjde, těžko říci," dodal.

Dle informace, kterou má ČTK k dispozici, dočasného nedostatku mléka na francouzském trhu využívají také některé tuzemské mlékárny a vyvážejí část mléka do Francie.

Po prudkém růstu cen v roce 2007 se situace pro výrobce mléka během loňska výrazně zhoršila. Výrobní ceny v Evropě klesly až na 20 centů za litr, což vedlo k protestům farmářů v několika zemích Evropy. V Česku se pohybuje kolem šesti korun,v některých případech prý mlékárny od farmářů vykupují mléko za méně než pět korun. Zemědělci přitom dlouhodobě uvádějí, že náklady na produkci litru mléka přesahují osm korun.

ČTK, Lidovky.cz