26. listopadu 2009 15:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Celestica prodala závod v Ráječku koncernu Tyco. Výroba pokračuje

Celestica | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celestica | foto: ČTK

RÁJEČKO Společnost Celestica prodala závod v Ráječku na Blanensku firmě Tyco Safety Products z koncernu Tyco International. Nový majitel plánuje v Ráječku, kde v minulosti bylo až 2000 pracovníků, zachovat výrobu.

Vlastník se změní od začátku nového roku a nový majitel plánuje, že zaměstná všech asi 300 lidí, kteří zde nyní pracují. Celestica, která byla jedním z největších zaměstnavatelů na Blanensku, vyráběla v Ráječku telekomunikační a počítačové komponenty. Jak uvedla firma, ani jedna ze stran nebude zveřejňovat podmínky obchodu. 

"Prodej je součástí dříve oznámeného záměru mateřské společnosti eliminovat nevyužité výrobní kapacity a je v souladu s cílem společnosti zajistit efektivitu svých továren," uvedla firma v tiskové zprávě. Druhého českého závodu Celestiky v Kladně se změny netýkají.

Podle Lorkové se firma do poslední chvíle snažila nalézt kupce, který by převzal všechny zbylé zaměstnance. "S Tycem jsme ještě nejednali, podle Celestiky ale nabídne práci všem zaměstnancům, ti navíc nastoupí bez zkušební doby. Podle našich informací zavede Tyco výrobu, která je i v době krize perspektivní a v budoucnu by se mohla i rozšířit," řekla.

Tyco International je v současnosti jediným zákazníkem Celestiky. "Bude proto pokračovat s dosavadní výrobou. Se všemi zaměstnanci budeme jednat ještě tento týden. Tyco nabídne všem stejné podmínky. Pokud někdo odmítne, vyplatíme vyšší než zákonem stanovené minimální odstupné," řekla jednatelka české pobočky kanadské firmy Celestica Vladislava Kozáková.

Tyco není v regionu neznámým jménem. V nedaleké Kuřimi má závod Tyco Electronics, který ještě před dvěma lety patřil společně s Tyco International do společného koncernu. Nyní jde o dvě samostatné firmy.

V prvním čtvrtletí letošního roku Celestica propustila zhruba 200 lidí, v podniku jich zůstalo zhruba 650 až 680. Důvodem je vliv světové hospodářské krize a nedostatek zakázek, řekla již dříve Kozáková.

Koncem loňského roku ukončila spolupráci s brigádníky a agenturními pracovníky. Ještě na podzim minulého roku měla firma tisícovku kmenových zaměstnanců, před třemi lety Celestica na Moravě zaměstnávala 2000 lidí.

Celestica je jedním z největších smluvních výrobců počítačových a telekomunikačních komponentů na světě, především osazování desek plošných spojů, pro přední světové společnosti v oboru počítačové techniky a telekomunikací. Centrálou společnosti je Toronto v Kanadě, po celém světě má více než 30 závodů.

Česká pobočka Celestiky podle výroční zprávy uložené ve Sbírce listin hospodařila v roce 2007 se ztrátou 968,2 milionu korun, což bylo zhruba třikrát více než o rok dříve. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb české pobočky Celestiky dosáhly předloni 12,6 miliardy korun, což znamenalo meziroční pokles o 12,7 procenta.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz