24. listopadu 2012 20:11, aktualizováno  20:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Daňová správa rozjela na Znojemsku zátah na neplatiče

peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HATĚ Zátah na obchodníky, kteří se vyhýbají placení daní, nebo je krátí, rozjela v pohraniční tržnici v Hatích na Znojemsku společně celní a daňová správa. Podle Jitky Ježkové z Generálního finančního ředitelství je to první akce svého druhu. Dosud se celní správa zaměřovala na zabavování padělků, řekla. Výsledek akce bude znám za týden.

Do akce Market se zapojilo 60 lidí, polovina z celní a polovina z daňové správy. "Kontrolují obchodníky, kteří krátí příjmy. Záměrně vykazují obrat nižší než milion korun, čímž se vyhýbají placení DPH," vysvětlila Ježková.

ČTĚTE TAKÉ:

V areálu je totiž zhruba stovka obchodníků, DPH však platí jen tři z nich. "Při akci jsme zjistili, že řada z nich podává daňové přiznání jen odhadem a nevedou evidenci tržeb," uvedla Ježková. Daňová správa se dále zaměřuje na daňové dlužníky, proto do Hatí vyrazili i daňoví exekutoři. "Na místě už vybrali desetitisíce korun," sdělila Ježková.

ČOI kontrolovala tržnice:

Česká obchodní inspekce v sobotu kontrolovala tržnice v Praze, v západních Čechách a na Znojemsku.

Celkem zabavila zboží za zhruba sedm milionů korun, z toho v Praze za více než šest milionů.

Ve více než 40 případech navrhuje odebrání živnostenského oprávnění. Ve večerní zpravodajské relaci to uvedla televize Prima.

Kontroloři sbírají u obchodníků i další důkazy, které poslouží ke správnému stanovení daně z příjmu, DPH a silniční daně.

"Příprava akce trvala dva měsíce a tyto společné kontroly budou v budoucnu pokračovat. Je to poprvé, kdy je zde ve větší míře zapojena daňová správa," dodala Ježková.

Na tržnici jezdí za levnými nákupy především Rakušané a celní správa zde jen v letošním roce zabavila padělky různého zboží za miliony korun. Jedná se například o hodinky, parfémy, kabelky či boty.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz