1. ledna 2013 7:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena ropy stoupá, ropné země vydělávají více, než kdy dříve

Zaměstnanec ropné společnosti Slavněfť pohlíží na rafinerii u města Jaroslavl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec ropné společnosti Slavněfť pohlíží na rafinerii u města Jaroslavl | foto: Reuters

LONDÝN Světové ceny ropy v závěru roku 2012 vzrostly. Trh sleduje jednání o odvrácení fiskální krize v USA. Severomořská ropa Brent si připsala zisky i za celý rok, čtvrtým rokem za sebou, a její průměrná cena byla letos vůbec nejvyšší. Rekordní budou kvůli tomu také příjmy kartelu ropných vývozců OPEC.

Cena Brentu v závěru obchodování vzrostla o 49 centů na 111,11 dolaru za barel. Za celý rok stoupla o 3,5 procenta. Průměrná cena Brentu za rok 2012 stoupla nad 111 dolarů za barel, a překonala tak svůj loňský rekord 110,91 dolaru.

ČTĚTE DÁLE:

Americká lehká ropa WTI na závěr roku stoupla o 1,02 dolaru na 91,82 dolaru za barel. Za celý rok však cena klesla o 7,1 procenta. V předchozích třech letech naopak rostla. Celoroční pokles způsobil růst těžby v USA a vlažná poptávka.

Země OPEC získaly rekordních 1,05 milionu dolarů

Díky celoročně vysokým cenám ropy získala Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na příjmech z ropného vývozu rekordních 1,052 bilionu dolarů (20 bilionů Kč). To bylo o 2,5 procenta více než v minulém roce, uvedla agentura Reuters na základě údajů americké vlády. Rekordní byly příjmy OPEC i po úpravě o inflaci, čímž překonaly maxima z období ropných krizí let 1973-74 a 1979-81.

Ceny během roku podporovaly nepokoje na Blízkém východě, které ohrožovaly dodávky. Růstu pomohly i snahy Západu zastavit jaderné ambice Íránu prostřednictvím sankcí. Naopak růst brzdily krize v eurozóně a hrozba fiskální krize v USA kvůli svému negativnímu dopadu na poptávku.

Analytici čekají mírný pokles cen

Analytici čekají v roce 2013 mírný pokles cen, který bude výsledkem pomalého růstu globální ekonomiky a vzestupu nabídky, zejména ze strany USA a Saúdské Arábie. Podle prosincového průzkumu Reuters u 26 analytiků klesne letošní průměrná cena ropy Brent na 108 dolarů za barel.

Aktuální ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

  • Londýn - ICE Brent: 111,11 
  • New York - Nymex WTI: 91,82
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz