4. listopadu 2009 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cena zlata prolomila další rekord, je nejdražší v historii

Typický zlatý nuget | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Typický zlatý nuget | foto: Reprofoto

LONDÝN Cena zlata dnes na světových trzích vystoupila na nový rekord a není daleko od 1100 dolarů za troyskou unci (31,10 gramu). Cena zlata rekordně roste kvůli slabému dolaru a zpráva o obrovském nákupu zlata Indií.

Cena termínového kontraktu vystoupila na 1093,70 USD/oz a podobně cena kovu k okamžitému dodání se zvýšila na 1092,60 USD. Vliv na růst cen má slabý dolar a zpráva o prodeji zlata Indii.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, dnes oslabil o dalších 0,3 procenta na 76,14 bodu. Investoři čekají na výsledek dvoudenní schůzky měnového výboru americké centrální banky (Fed) a zajímá je, zda Fed naznačí, jak dlouho nechá sazby blízko nuly.

Mezinárodní měnový fond (MMF) prodal indické centrální bance asi 200 tun zlata v ceně zhruba 6,7 miliardy dolarů (asi 120,2 miliardy Kč). Zpráva ještě více podnítila investory k nákupu kovu, jehož cena prolomila důležitou technickou úroveň. Nad ní se automaticky spustily předprogramované pokyny k nákupu, což cenu posunulo na nové rekordy.

"Trh si uvědomil, že existuje dost centrálních bank, které chtějí koupit zlato přímo od měnového fondu," podotkl makléř ústavu Commerzbank Michael Kempinski. Zlato se tak neobjeví na trhu, takže ti, kdo spekulovali na pokles ceny, jsou nuceni tyto sázky zrušit. Takzvané krytí krátkých pozic, jak se tomuto procesu říká, způsobí další růst ceny zlata."Na 1100 dolarů bychom se měli dostat už brzy," doplnil Kempinski, jehož citovala agentura Reuters.

Investoři se nákupem zlata částečně brání i proti inflaci, ze které mají obavy kvůli krokům centrálních bank řady vyspělých zemí. Centrální banky ve snaze mírnit dopady globální krize napumpovaly do finančního systému stovky miliard dolarů. Zlato zdražuje nejen v dolarech, ale také v jiných měnách.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!