28. ledna 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cenová válka o domácnosti vrcholí. Za elektřinu lze ušetřit i tisíce

Elektřina (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Reklamní kampaně na internetu, v tisku i v televizi, nabídky po telefonu, podomní prodejci za vašimi dveřmi. Tak bude letos vypadat souboj o zákazníky mezi dodavateli elektrické energie a zemního plynu.

A tvrdá konkurence českým domácnostem přinese slevy až do několika tisíců korun ročně. Šanci ušetřit mají hlavně rodiny, které elektřinu používají nejen na svícení, ale i na topení a ohřev vody. Podobně lze srazit náklady v rodinném domku s vytápěním na plyn.
Doba, kdy si dosavadní monopolní dodavatelé – ČEZ, E.ON a RWE – mohli diktovat cenu, je tak nenávratně pryč.

Velcí hráči tvrdí, že jsou s nástupem konkurence smířeni. "Kdyby velcí neztráceli, pak by šlo o jasný signál, že trh nefunguje," říká mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Jaký bude vývoj v Česku

Tradiční dodavatelé teď musí najít pro zákazníky jiné lákadlo. Jednou z možností je zkvalitnění služeb. V tom je totiž největší slabina nových dodavatelů energií.

Každý z hráčů ale bude chtít ještě letos urvat co možná největší část trhu. Loni padl rekord, svého dodavatele elektřiny změnilo 249 tisíc zákazníků a dodavatele plynu 84 tisíc. V obou případech se na celkovém čísle podílely hlavně domácnosti, které se stále častěji dostávají do hledáčku obchodníků.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz