28. ledna 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cenová válka o domácnosti vrcholí. Za elektřinu lze ušetřit i tisíce

Elektřina (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Reklamní kampaně na internetu, v tisku i v televizi, nabídky po telefonu, podomní prodejci za vašimi dveřmi. Tak bude letos vypadat souboj o zákazníky mezi dodavateli elektrické energie a zemního plynu.

A tvrdá konkurence českým domácnostem přinese slevy až do několika tisíců korun ročně. Šanci ušetřit mají hlavně rodiny, které elektřinu používají nejen na svícení, ale i na topení a ohřev vody. Podobně lze srazit náklady v rodinném domku s vytápěním na plyn.
Doba, kdy si dosavadní monopolní dodavatelé – ČEZ, E.ON a RWE – mohli diktovat cenu, je tak nenávratně pryč.

Velcí hráči tvrdí, že jsou s nástupem konkurence smířeni. "Kdyby velcí neztráceli, pak by šlo o jasný signál, že trh nefunguje," říká mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Jaký bude vývoj v Česku

Tradiční dodavatelé teď musí najít pro zákazníky jiné lákadlo. Jednou z možností je zkvalitnění služeb. V tom je totiž největší slabina nových dodavatelů energií.

Každý z hráčů ale bude chtít ještě letos urvat co možná největší část trhu. Loni padl rekord, svého dodavatele elektřiny změnilo 249 tisíc zákazníků a dodavatele plynu 84 tisíc. V obou případech se na celkovém čísle podílely hlavně domácnosti, které se stále častěji dostávají do hledáčku obchodníků.