Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny benzinu na webu CCS už nenajdete. Firma omezila veřejný přístup

Ceny benzinu na čerpací stanici Shell. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny benzinu na čerpací stanici Shell. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Denně aktualizované ceny benzinu a nafty z průměru z více než dvou tisíc tuzemských benzinek už nejsou na webu kartové společnosti CCS veřejně dostupné. Firma, která je v Česku největším poskytovatelem kreditního tankování pro osobní, a především firemní vozy, je uváděla na svých internetových stránkách zpětně už od roku 2005.

Čeští řidiči přitom mají o cenách čerpacích stanic mnohem horší přehled než třeba řidiči v Rakousku, kde data ze všech pump monitoruje denně státem provozovaný web. V Česku nic takového není.

CCS Česká společnost pro platební karty, která spadá pod nadnárodní skupinu Fleetcor, pokrývá svými terminály většinu z 3700 veřejných pump u nás. A má tak denně přehled i o jejich cenách, jejichž průměr denně aktualizuje na svých stránkách.

Data byla k dispozici v mnohaletém srovnání iv průměru za celou republiku i jednotlivé kraje a okresy. Zákazníci, kteří mají registraci klientů CCS, měli navíc přístup i k cenám jednotlivých pump.

Společnost ale důvody změny nekomentovala. „Při přechodu na nové internetové stránky CCS omezila veřejný přístup k informacím o cenách pohonných hmot. Průměrné ceny pohonných hmot budou k dispozici pod zabezpečeným přístupem,“ uvedla za CCS Jana Šantrůčková z oddělení podpory služeb zákazníkům.

Přehled cen benzinu a nafty poskytuje v Česku několik zdrojů, každý z nich však ke sběru a prezentaci přistupuje jinak. Například rozsáhlý web Českýbenzin.cz má v databázi skoro 3600 čerpacích stanic, ale aktuálně uvádí ceny u 778 z nich. Je závislý na dobrovolném hlášení od samotných řidičů, některé pumpy tak zaznamenává téměř každý den, jiné i s několikadenním odstupem.

Konec nejpřesnějších dat

Podobný veřejný servis (v uvádění průměrné ceny za republiku), jako měla CCS, poskytuje Český statistický úřad. Ten však zveřejňuje údaje jednou týdně, staré několik dnů a získané z menšího počtu pump. „Cenová data od společnosti CCS jsou u nás nejpřesnější,“ srovnává zdroje pro svou práci analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Velmi podrobný a denně aktualizovaný přehled o cenách pump poskytoval před časem web Tankujlevněji.cz, provozovaný z podnětu ministerstva průmyslu Českou poštou. Na čtyři tisíce motorizovaných doručovatelů denně hlásilo do centrály ceny z totemů pump, ležících na doručovacích trasách. Po roce však pošta tuto aktivitu zastavila. Nevyplatila se jí.

Čerpací stanice (ilustrační foto)

Ministerstvo při spuštění poštovního webu v dubnu 2013 přitom tvrdilo, že se jedná o velmi důležitou službu. Tehdejší ministr průmyslu Martin Kuba to zdůvodňoval slovy: „Výhoda oproti jiným databázím, které uvádí ceny, je v tom, že tyto údaje jsou verifikované, pošta garantuje jejich aktuálnost a správnost. Celé by to mělo vést k tomu, aby spotřebitelé dostávali co nejkvalitnější zboží za co nejnižší cenu.“

Zveřejňování cen považoval Kuba za potřebný tlak na pumpaře, aby si bezdůvodně nezvyšovali ceny a tím i marže.

Petrolejářské firmy, zejména ty největší a často také nejdražší, nebyly z prezentací cen nadšené. Tvrdily, že takové celoplošné zveřejňování vede k tomu, že si řidiči budou vybírat výhradně ty nejlevnější pumpy, mezi kterými se ovšem najdou i takové, které dosahují nízkých cen jen díky prodeji nekvalitního paliva od podvodníků.

Po čase padaly i stížnosti na velké množství chyb, způsobených při zapisování cen ze stojanů benzinek.

Pumpaři sami – až na výjimky ze strany nejlevnějších prodejců – své aktuální ceny na internetu nezveřejňují. K těm výjimkám patří například Tank Ono nebo čerpací stanice hypermarketů.

V aplikaci na Facebooku prezentovala aktuální ceny svých jednotlivých pump i síť Lukoil. Se službou ale přestala poté, co pumpy převzal maďarský koncern MOL.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...