9. srpna 2012 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny potravin a nealka v červenci padaly. Inflace zpomalila na 3,1 %

Při nákupu si potraviny důkladně prohlédněte, jestli nejeví známky zkažení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při nákupu si potraviny důkladně prohlédněte, jestli nejeví známky zkažení | foto: Shutterstock

PRAHA Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 3,1 procenta z červnového zvýšení o 3,5 procenta. Ceny v českých obchodech se oproti červnu snížily o desetinu procenta. Přispělo k tomu hlavně zlevnění potravin a nealkoholických nápojů, zlevnily také oděvy, obuv a doprava.

Analytici odhadovali pokles meziroční inflace na 3,3 procenta.

Ekonomika je v recesi, lidé se omezují

Inflaci v Česku brzdí slabá spotřebitelská poptávka, která limituje prostor pro zvyšování cen, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. "Ekonomika je v recesi, která je tentokrát mělčí, ale o to delší. Lidé výrazně omezují svoji spotřebu, a tak inflační tlaky slábnou. Přesto například za potraviny nyní lidé musí platit o sedm procent více než loni," dodal. Kromě vyšších cen potravin a surovin zůstávají podle něj letos inflačním faktorem také daně.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zpomalení cenového růstu způsobily zejména ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst cen zeleniny zmírnil na 7,3 procenta, z toho ceny brambor byly vyšší pouze o 0,2 procenta po červnovém zvýšení o 15,5 procenta a růst cen plodové zeleniny zpomalil na 26,3 procenta z 88,8 procenta v červnu. "V oddíle doprava ovlivnily zpomalení cenového růstu ceny pohonných hmot, které byly vyšší o 3,1 procenta, kdežto v červnu o 4,2 procenta," doplnil ČSÚ.

Na snižování meziročního cenového růstu působily také nižší ceny oděvů a obuvi. Oblečení zlevnilo o 3,9 procenta a boty o 0,9 procenta. Snížily se i ceny některých potřeb pro domácnost a pro dům a zahradu. Pokles spotřebitelských cen ovlivnily i nižší ceny audiovizuálních a fotografických zařízení. O 7,5 procenta klesly ceny mobilních telefonů.

Ceny rostly v oblasti bydlení, energií a dovolených

K meziročnímu růstu celkové hladiny spotřebitelských cen v červenci naopak přispěly vysoké ceny bydlení, vody, energie, paliv a některých druhů potravin. V bydlení byly vyšší ceny zemního plynu o 14 procent, elektřiny o 4,2 procenta, vodného o 12 procent a stočného o 10,5 procenta a tepla a teplé vody o 8,6 procenta. Čisté nájemné vzrostlo o 5,2 procenta, z toho regulované o 11,6 procenta a tržní o 2,4 procenta.

Na zvyšování cenové úrovně působil i růst sezonních cen dovolených s komplexními službami o 12,5 procenta. O dvě procenta se zvýšily ceny léků a jejich doplatků. Z potravin bylo dražší zejména jižní ovoce, jablka a nečokoládové cukrovinky.

Nízké úrokové sazby ČNB vydrží do roku 2014

Údaje o červencové inflaci nahrávají podle analytiků dalšímu snížení úrokových sazeb centrální banky. Sazby by mohly navíc zůstat blízko rekordních minim déle, než se dosud čekalo, někteří ekonomové počítají s nízkými sazbami až do roku 2014. Bankovní rada ČNB snížila koncem letošního června základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,5 procenta.

"Ekonomická výkonnost pokulhává jak v tuzemsku, tak v zahraničí a asi jedinou překážkou dalšímu poklesu sazeb může být citelnější oslabení koruny. Sazby navíc zřejmě zůstanou poblíž nuly déle, než se ještě před pár týdny čekalo. Návrat ke zpřísňování měnové politiky ČNB nevidíme dříve než v roce 2014," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Červencová inflace

"Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,2 procenta a ceny služeb o tři procenta. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 103,3 procenta," uvedli statistici.

Ceny zboží proti červnu úhrnem klesly o 0,7 procenta a ceny služeb vzrostly o 0,8 procenta.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 2,9 procenta.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v červnu stejně jako v květnu 2,6 procenta. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku, a to o 5,6 procenta, nejméně ve Švédsku o 0,9 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.