Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny rostou, ale pomaleji. Inflace v květnu vzrostla o 0,4 procenta oproti dubnu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

PRAHA Koronavirová krize zatím peněženkám českých spotřebitelů příliš neodlehčila. České zboží a služby v květnu oproti dubnu zdražovaly. Za nárůstem o 0,4 procenta mezi oběma měsíci jsou zejména vyšší ceny v kategorii tabákových výrobků a alkoholu. Na pulty prodejen se totiž už v plné míře dostávají cigarety a lihoviny s letošní výrazně vyšší spotřební daní.

Za květen vzrostla inflace, je o 0,4 procenta vyšší než v dubnu. Dražší jsou cigarety nebo některé potraviny, zlevnila naopak voda.

Ze včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu také plyne, že proti výraznějšímu růstu květnové inflace naopak působilo zlevnění vodného a stočného, a to díky od května snížené sazbě DPH z 15 na deset procent. Oproti dubnu klesly také například ceny oděvů a některých potravin. Což ale neplatí třeba pro uzeniny, brambory nebo vejce, u kterých jsme si naopak museli připlatit.

„Evergreenem zdražování posledních měsíců a čtvrtletí je růst cen bydlení a energií. Nicméně i v případě nájemného či elektřiny tlak na růst cen postupně zmírňuje,“ komentuje situaci ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Koronakrize podle něj postupně způsobí stagnaci cen elektřiny a pokles cen plynu, neboť po energiích kvůli hospodářskému útlumu celosvětově klesá poptávka.

Zdražování větší než v EU

Dosud ale citelný nárůst tuzemských cen je vyšší než v ostatních zemích Evropské unie, také zasažených koronavirovou krizí a propadem ekonomik.

Údaje českých statistiků ale dávají naději na obrat. V meziročním srovnání už jde u nás o pokles – spotřebitelské ceny jsou oproti loňskému květnu o 2,9 procenta vyšší, zatímco v dubnu byl meziroční nárůst 3,2 procenta. V Česku se totiž vliv krize projevuje pomaleji. Zvyšování cen způsobuje především doznívání nedávného výrazného nárůstu mezd, který zaměstnavatelé často promítali do cen zboží a služeb.

Oproti dubnu rostly nyní v květnu pomaleji v meziročním srovnání třeba ceny masa (o 10,8 procenta, v dubnu o 12,8 procenta), sýrů a tvarohů, zeleniny nebo cukru, ale také třeba oděvů. Naopak významný nárůst cen i v meziročním srovnání zažil květen u již zmíněných cigaret. Ke komoditám, které naopak výrazně zlevnily, patří především pohonné hmoty.

Po červnu ceny klesnou

Analytici naznačují, že v červnu může inflace ještě růst, ale pak se postupně dostane do nižších hodnot, očekávaných u nás původně i Českou národní bankou. Červen může být například podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského ještě ve znamení vyšších cen kvůli konci zlevňování benzinu a doznívání zdražení u cigaret.

„Trend klesající inflace se pod vlivem slábnoucí spotřebitelské a investiční poptávky pravděpodobně obnoví hned v úvodu druhé poloviny roku. Odhadujeme, že se inflace do konce roku bude postupně blížit úrovni dvou procent,“ soudí Rožumberský.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!