Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ceny rostou, ale pomaleji. Inflace v květnu vzrostla o 0,4 procenta oproti dubnu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

PRAHA Koronavirová krize zatím peněženkám českých spotřebitelů příliš neodlehčila. České zboží a služby v květnu oproti dubnu zdražovaly. Za nárůstem o 0,4 procenta mezi oběma měsíci jsou zejména vyšší ceny v kategorii tabákových výrobků a alkoholu. Na pulty prodejen se totiž už v plné míře dostávají cigarety a lihoviny s letošní výrazně vyšší spotřební daní.

Za květen vzrostla inflace, je o 0,4 procenta vyšší než v dubnu. Dražší jsou cigarety nebo některé potraviny, zlevnila naopak voda.

Ze včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu také plyne, že proti výraznějšímu růstu květnové inflace naopak působilo zlevnění vodného a stočného, a to díky od května snížené sazbě DPH z 15 na deset procent. Oproti dubnu klesly také například ceny oděvů a některých potravin. Což ale neplatí třeba pro uzeniny, brambory nebo vejce, u kterých jsme si naopak museli připlatit.

„Evergreenem zdražování posledních měsíců a čtvrtletí je růst cen bydlení a energií. Nicméně i v případě nájemného či elektřiny tlak na růst cen postupně zmírňuje,“ komentuje situaci ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Koronakrize podle něj postupně způsobí stagnaci cen elektřiny a pokles cen plynu, neboť po energiích kvůli hospodářskému útlumu celosvětově klesá poptávka.

Zdražování větší než v EU

Dosud ale citelný nárůst tuzemských cen je vyšší než v ostatních zemích Evropské unie, také zasažených koronavirovou krizí a propadem ekonomik.

Údaje českých statistiků ale dávají naději na obrat. V meziročním srovnání už jde u nás o pokles – spotřebitelské ceny jsou oproti loňskému květnu o 2,9 procenta vyšší, zatímco v dubnu byl meziroční nárůst 3,2 procenta. V Česku se totiž vliv krize projevuje pomaleji. Zvyšování cen způsobuje především doznívání nedávného výrazného nárůstu mezd, který zaměstnavatelé často promítali do cen zboží a služeb.

Oproti dubnu rostly nyní v květnu pomaleji v meziročním srovnání třeba ceny masa (o 10,8 procenta, v dubnu o 12,8 procenta), sýrů a tvarohů, zeleniny nebo cukru, ale také třeba oděvů. Naopak významný nárůst cen i v meziročním srovnání zažil květen u již zmíněných cigaret. Ke komoditám, které naopak výrazně zlevnily, patří především pohonné hmoty.

Po červnu ceny klesnou

Analytici naznačují, že v červnu může inflace ještě růst, ale pak se postupně dostane do nižších hodnot, očekávaných u nás původně i Českou národní bankou. Červen může být například podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského ještě ve znamení vyšších cen kvůli konci zlevňování benzinu a doznívání zdražení u cigaret.

„Trend klesající inflace se pod vlivem slábnoucí spotřebitelské a investiční poptávky pravděpodobně obnoví hned v úvodu druhé poloviny roku. Odhadujeme, že se inflace do konce roku bude postupně blížit úrovni dvou procent,“ soudí Rožumberský.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...