1. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: Německo pod palbou eurobondů

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: /APČTK

V eurozóně opět ožily debaty o zavedení eurobondů. Tradičním oponentem je Německo, které se díky svému zatvrzelému odporu stalo terčem kritiky. Postoj našeho západního souseda je přitom naprosto pochopitelný.

Eurobondy jsou společně vydávané dluhopisy, za které by v případě zavedení ručily všechny země eurozóny. Největšími zastánci společných dluhopisů jsou země s vysokými dluhy, které finanční trhy v současnosti trestají za jejich předchozí nezodpovědnost. Náklady na financování rostou a státy hledají možnosti jejich snížení.

Vzrůstá tak politický tlak na ECB, po níž se požaduje, aby nakupovala státní dluhopisy problematických zemí. Předlužené země nechtějí nést odpovědnost za hříchy minulosti a pod maskou solidarity požadují po ostatních záchranu. Jednou z cest jsou i eurobondy. Německo, které má jako jedna z mála zemí eurozóny v pořádku veřejné finance, je v menšině a čelí obrovskému tlaku.

Díky své odpovědnosti v minulosti se paradoxně dostává do izolace a je vnímáno jako zdroj potíží při snahách o „záchranu eurozóny“.

Přitom právě Německo je největším zdrojem záchranných prostředků, které byly doposud poskytnuty Řecku, Portugalsku či Irsku. Nyní se po něm požaduje zavedení eurobondů, díky čemuž by se zemi zvýšily náklady na financování. To vše v situaci, kdy v předlužených zemích vzrůstá odpor k zavádění úsporných opatření a státy se zároveň nechtějí zbavit suverenity a předat kontrolu nad státními rozpočty.

Petr Čermák, analytik Colloseum

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.