25. května 2012 17:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Černé vlajky nad Paramem. Unipetrol zastavil zpracování ropy

Petrochemický holding Unipetrol v pardubické rafinerii Paramo zastavil zpracování ropy. Příčinou je nízká poptávka po pohonných hmotách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petrochemický holding Unipetrol v pardubické rafinerii Paramo zastavil zpracování ropy. Příčinou je nízká poptávka po pohonných hmotách. | foto: ČTK

PRAHA/PARDUBICE Petrochemický holding Unipetrol v pardubické rafinerii Paramo zastavil zpracování ropy. Příčinou je nízká poptávka po pohonných hmotách, sdělil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Zatím podle něj není jasné, kdy bude výroba v Paramu obnovena.

Připustil, že by zpracování ropy v Pardubicích mohlo být ukončeno nebo přesunuto jinam. Mezi zaměstnanci panuje nervozita.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vedení Unipetrolu vyhodnocuje ekonomickou výnosnost zpracování ropy v Paramu," uvedl Duda. Kdy by mělo rozhodnutí o budoucnosti rafinerie padnout, neřekl.

Zpracování ropy by se mohlo přesunout do Litvínova nebo Kralup

Zástupci Unipetrolu již v minulosti uvedli, že zpracování ropy by se z Parama mohlo přesunout do rafinerie v Litvínově nebo v Kralupech nad Vltavou. Podle nedávného vyjádření ředitele úseku rafinerie Unipetrolu Ivana Ottise byl dosud provoz Parama neefektivní a rafinerie měla potíže s pokrytím vlastních variabilních nákladů.

V případě ukončení zpracování ropy v Paramu by o práci podle Dudy zřejmě přišlo několik desítek zaměstnanců. Vedení Unipetrolu chce však v Paramu zachovat výrobu asfaltů a olejů. Zaměstnanci Parama jsou nervózní, protože nevědí, jaký bude jejich osud. Podle ředitele pardubického úřadu práce Petra Klimpla na lince pro zpracování ropy pracuje asi 70 lidí, Paramo má celkem 650 zaměstnanců.

Černé vlajky vyvěsili propuštění dělníci

"Podnik o velikosti Parama musí úřadu práce hlásit propouštění 30 a více zaměstnanců v jednom měsíci. To se zatím nestalo," uvedl Klimpl. Firma ale může každý měsíc propouštět 29 lidí aniž by to musela někomu hlásit.

Nad Paramem nyní vlají dvě černé vlajky, které prý vyvěsili dělníci, již dostali výpovědi v průběhu dubna. Ostatní nyní žijí v nejistotě a o situaci ve firmě se bavit nechtějí.

Rafinérský segment v Česku se v poslední době potýká s ekonomickými problémy. Unipetrol loni vykázal ztrátu téměř šest miliard korun. "Využití rafinérských kapacit v Evropě od roku 2005 klesá. Několik menších nebo méně komplexních rafinérií bylo uzavřeno, případně transformovány na sklady a terminály. Tento trend pokračuje i v roce 2011/2012," sdělil nedávno mluvčí České rafinérské Aleš Soukup.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Majitel Parama, Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!