Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Černoši jako opice? Tabákový gigant stahuje rasistickou reklamu

Cigarety This Africa, které pobouřily použitím opic v úlohách lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety This Africa, které pobouřily použitím opic v úlohách lidí. | foto: KT&G

SOUL Největší jihokorejská tabáková společnost KT&G se po řadě stížností rozhodla stáhnout reklamu na novou značku "This Africa", v níž použila šimpanze v úlohách lidí. Taková reklama připadá rasistická nejen Afričanům, ale i mnoha Korejcům.

KT&G uvedla značku na trh v září s propagačním sloganem, že cigarety používají tabák pražený a sušený "tradičním africkým způsobem". Na krabičce je obrázek dvou opic, jak si nad ohništěm opékají tabákové lístky.

Reklamní tabule a plakáty rozmístěné v obchodech po celé zemi pak představují šimpanze v roli moderátora a televizního zpravodaje. U toho je pak slogan: "Afrika přichází!"

Africká aliance pro kontrolu tabákových výrobků vyzvala ke stažení reklamních plakátů. "Hluboce nás uráží, jak bezostyšně a urážlivě společnost KT&G ty snímky použila," uvedla ATCA v prohlášení, z něhož cituje agentura AFP.

Opice jsou roztomilé

"Zesměšňovat Afriku s cílem prodávat výrobek, který způsobuje smrt a nemoci, je nepřijatelné." Reklama si vysloužila kritiku i na jihokorejských internetových fórech. "V podstatě změnili Afričany vyrábějící cigarety na opice vyrábějící cigarety. Není to rasismus?" napsal jeden z komentujících.

KT&G označila kontroverzi za "politováníhodnou" a slíbila, že reklamu ještě tento měsíc stáhne. "Rozhodně jsme nechtěli nikoho urazit. Vybrali jsme opice, protože jsou to roztomilá zvířata," řekla mluvčí firmy. Obrázek na krabičce cigaret ovšem firma za urážlivý nepokládá a měnit ho nehodlá, dodala.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...