1. září 2015 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi chtějí řídit luxus. Za půl roku si koupili 213 aut Porsche

Porsche 911n z dílny studia Novague. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche 911n z dílny studia Novague. | foto: www.novague.com

PRAHA Automobilce Porsche se letos v Česku daří. Od ledna do července si Češi koupili 213 vozů této značky, což je o 45 procent více než loni. Sportovní modely ale tvoří menší část prodeje, nejprodávanější jsou SUV, tedy sportovně užitkové vozy. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Nejprodávanějším modelem Porsche na českém trhu je Cayenne s 69 vozy. 

Následuje menší SUV Macan, který si pořídilo 57 zájemců. Ze sportovních modelů je nejúspěšnější model 911 se sedmnácti prodanými vozy a dalšími devíti v provedení cabrio.

Jeden majitel z Česka si pak odvezl hybridní supersportovní Porsche 918 z limitované edice s cenou začínající na 21,5 milionu korun, což je v současnosti nejdražší sériově dodávaný model značky. Supersportovní značka zrychlí z nuly na 300 km/h za 22 vteřin.

Celkem prodala Porsche centra v Česku od roku 1992 více než 2000 sportovních a luxusních vozů této značky. Loni jich bylo 250 a letos oficiální dovozce očekává další růst. Porsche je tak nejrozšířenější značkou sportovních vozů na českém trhu.

Prezident Porsche Matthias Muller usedá do nového modelu 911 Targa
Lidé si prohlížejí zbrusu nové Porsche 918 Spider.

Automobilka Porsche má v Česku své kořeny. Zakladatel značky Ferdinand Porsche se narodil před 140 lety 3. září 1875 ve Vratislavicích nad Nisou. Stál mimo jiné u zrodu legendární značky VW Brouk a jeho rodina má podíl v koncernu VW do současnosti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz