12. prosince 2011 17:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi makají jako Bulhaři

Řemeslník - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řemeslník - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Češi tráví v práci 41,2 hodiny týdně, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropské unii. Vůbec nejdéle dlí v práci Řekové, a to 42,2 hodiny, přes čtyřicet hodin dávají svému chlebodárci ještě Poláci, Rumuni, Slováci a Bulhaři. Ano, makáme jako Bulhaři.

Francouzi pracují v týdnu 38 hodin, Němci 35 a Nizozemci se v kanceláři jen mihnou, celkem odpracují 30,5 hodin týdně. Čerstvá data zveřejnil britský statistický úřad. Jenže být v práci a pracovat není totéž, v produktivitě práce jsme se 70 procenty unijního průměru na konci pelotonu. To odpovídá výsledkům jiného průzkumu, podle kterého Češi promarní asi dvě pětiny pracovní doby.

ČTĚTE TAKÉ:


V době temnoucích ekonomických vyhlídek a všemožných záchranných scénářů se nelze vyhnout nutkavému dojmu, že by mohl být pes zakopán v té nelichotivé sedmdesátce. A že by bylo dobré s ní něco udělat. Na rozdíl od vládních škrtů nebo zvyšování daní to má výhodu, a sice, že není potřeba čekat, co řekne Nečas, Bárta nebo Kalousek.

A už vůbec ne Merkelová. Začít může každý hned. Nikdo neříká, že až to číslo bude třeba sto dvacet (jako má Dánsko), budeme zachráněni. Ale přece jen, řecká produktivita 76 procent by měla být mementem.