11. srpna 2019 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi jsou na evropské špici v cestování, mají na to. Pětina lidí si však cizinu dovolit nemůže

Rybářská loď na ostrově Kréta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybářská loď na ostrově Kréta. | foto: Shutterstock

PRAHA Celý rok šetří, aby mohla strávit v létě týden u moře. Letos manikérka Martina vyjela s rodinou do Bulharska. S manželem a devítiletým synem si dopřáli luxusní hotel s bazény a celodenní stravou. Řada Evropanů takové štěstí nemá a týdenní dovolenou v zahraničí si nemůže dovolit. Češi v této oblasti vylepšují evropský průměr a v unijní osmadvacítce patří do nejšťastnější desítky, vyplývá z nejnovějších údajů statistického úřadu Eurostat.

Vycestovat na týdenní pobyt do ciziny nemůže sice téměř 21 procent Čechů, ale co je to proti takovým Rumunům, kde si o odpočinku v zahraničí může nechat zdát skoro 59 procent z nich. Výjezd na dovolenou si nemůže dovolit i více než polovina obyvatel Chorvatska, Řecka a Kypru. Naproti tomu státy s nejnižším podílem lidí, kteří si musí odepřít odjezd za relaxací, jsou Švédsko (9,7 %), Lucembursko (10,9 %) a Rakousko (12,4 %).

Co se týče zemí visegrádské čtyřky, tedy Polska, ČR, Maďarska a Slovenska, největšími cestovateli jsou právě Češi, kteří předběhli dokonce i Brity, Francouze a Belgičany a vyšvihli se tak nad evropský průměr. Ze středoevropských států dopadlo nejhůře Maďarsko (43 %), jež těsně předběhlo sousední Slovensko (42,3 %).

Na dovolenou mimo republiku loni zamířilo přes pět milionů Čechů a na letošek jsou odhady podobné. Nahrává tomu především příznivá ekonomická situace a úpadek strachu z teroristických útoků v turistických destinacích.

Kolik procent lidí z evropských států si nemůžeš dovolit dovolenou za hranicemi?

Na špici oblíbenosti se udrželo Chorvatsko. V hledáčku českých dovolenkářů je nadále i Slovensko a Itálie. Renesanci letos zažívá Turecko, kam se čeští turisté začínají ve velkém vracet. Zájem je také o Egypt a Tunisko. Prim hrají zájezdy se službami all inclusive, které dnes platí téměř za standard. Tato položka tvoří 93 procent u všech nabízených zahraničních cest.

Češi na delší dovolené vyrážejí nejen v létě, narůstá počet těch, kteří cestují za teplem v zimních a podzimních měsících. Počet cest do exotických destinací vzrostl loni o desetinu. Za luxusní dovolenou jsou Češi ochotni průměrně utratit 41 500 korun na osobu. Pokud se na ni vydají, nejčastěji míří do Asie, jde o Spojené arabské emiráty, Maledivy, Thajsko, Bali a Vietnam. Vyplývá to z dat cestovní kanceláře Zanzo, jež se na luxusní dovolené v exotických zemích specializuje.

Kancelářím přibývá i klientů, kterým připravují dovolené na přání. Cestovní agentura Invia například podle mluvčí Andrey Řezníčkové chystá plavbu kolem světa na leden 2021. Pojedou na ni dva klienti. Bude trvat 119 dní a jednoho vyjde přes půl milionu korun. „Také jsme prodali poslední místo v zájezdu na Antarktidu v roce 2020 za zhruba 300 tisíc korun,“ prozradila. Letošní trendy v prodejích luxusních dovolených jsou podle ní stejné jako loni, nejvíce se prodávají Vánoce v Karibiku, na Mauriciu a Maledivách.

Oblibu si získává i gastroturistika, boom zažívají například VIP lekce vaření tradičních pokrmů pro danou lokalitu.

Žně letos zažívají i letecké společnosti. A to i přes problémy s odstavenými boeingy. K nejoblíbenějším destinacím Čechů v pololetí patřily zejména evropské metropole jako Paříž, Amsterodam a Londýn. Z dálkových míst vede New York následovaný Dubají, Bangkokem a Bali. Vedle toho se stále častěji prodávají letenky i do méně tradičních míst, například do Gruzie nebo Šrí Lanky.

České cestovatele nebrzdí ani růst cen. Průměrná cena letenky činí v současné době 9380 korun, vloni se držela o zhruba 400 korun níž. „Výrazně roste počet Čechů, kteří upřednostňují prémiové třídy a s nimi spojený větší komfort. Podíl takovýchto letenek meziročně narostl o 6,2 procenta,“ uvedl šéf portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz