31. května 2015 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi nejvíce kupují zájezdy se slevou. Katalogovou cenu bere čtvrtina

Letní dovolená. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní dovolená. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Za katalogové ceny se v Česku prodá již jen 20 až 30 procent zájezdů. Většinu dovolených cestovní kanceláře prodávají se slevou, ať již v předprodejích v režimu first minute nebo „na poslední chvíli“ jako last minute. Uvedl to ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny Ondřej Rušikvas.

„Za katalogové ceny se prodává, ale podstatně méně než kdykoli předtím. Jestli dříve existovalo po předprodejích (first minute) období, kdy se prodávalo ještě za standardní ceny, tak skutečně dnes je to rovnou přechod do last minute nabídky, která už je výrazně nižší než jsou standardní ceny,“ uvedl Rušikvas. Výrazně v posledních letech vzrostly zejména prodeje v režimu first minute.

Podle údajů pojišťovny loni největší nárůst prodejů zaznamenaly on-line cestovní kanceláře a agentury. Koncesovaných cestovních kanceláří v ČR každý rok mírně ubývá, v současnosti je jich přes 1000. „Na počet obyvatel v ČR máme velmi nestandardní a velmi vysoký počet cestovních kanceláří,“ dodal ředitel.

I když některé cestovní kanceláře hlásí nárůst počtu klientů, celkově jich mají méně. Loni CK prodaly 1,6 milionu zájezdů, o rok dříve to bylo 1,9 milionu. Dalších 400.000 lidí si přes cestovky zajišťuje pouze ubytování nebo dopravu. Čtvrtina lidí si koupí zájezd přes internet, pětina na kamenné pobočce, uvádí ERV.

Podle pojišťovny loni vyjelo s cestovní kanceláří 46 procent Čechů, 54 procent volilo individuální organizaci cesty. Například v Německu využívá služeb organizátorů zájezdů 40 procent lidí, 60 procent cestuje individuálně. Téměř stejné to je v Polsku, naopak v Itálii 52 procent turistů volí CK. Sužeb cestovních kanceláří téměř nevyužívají například Ukrajinci, s cestovkou vyjede jen každý sedmý.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?