11. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi slyší na povánoční slevy. Obchodníci si výprodeje pochvalují

Nákupní centrum - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupní centrum - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodníci si povánoční výprodeje většinou pochvalují, lidé slyší na slevy. Řetězce letos oproti minulým letům začaly slevové akce hned po skončení vánočních svátků. Tržby jsou podle obchodníků meziročně asi o desetinu vyšší. Podle České obchodní inspekce porušilo v závěru roku během výprodejů předpisy 40 procent prodejců.

Vyšší zájem než loni o výprodeje registrují prodejny s elektronikou Euronics. "V meziročním srovnání jsou aktuálně stále probíhající výprodeje o deset procent silnější. Obrovský zájem jsme zaznamenali i na e-shopu, kde už 27. prosince mnohonásobně vzrostla návštěvnost až na rekordních 50 000 návštěvníků," uvedl mluvčí společnosti Bohuslav Komín.

Pochybné slevy

Česká obchodní inspekce v závěru loňského roku zjistila nejvíce pochybení v Jihočeském kraji a na Vysočině, a to 73 procent, nejméně pak v Praze, kde podíl pochybení činil 23 procent.

Výprodejové tržby vzrostly meziročně i řetězci Electro World. "Tradičně největší zájem je o televize, notebooky, fotoaparáty, herní konzole, mobilní telefony a drobné domácí spotřebiče," uvedl ředitel řetězce Ján Gažovský. Společnost kromě doprodání skladových zásob objednala i další zboží určené do výprodejů.

V prodejnách IKEA zákazníci během výprodejů nejrychleji skoupili doplňky určené ke stolování a dekorace. Vysoký zájem je o nábytek do ložnice, kuchyně a vybavení dětských pokojů. Objemově se prodává více nábytku než bytových doplňků.

"Ve srovnání s loňským rokem se pohybujeme v nárůstu tržeb v řádu procent," uvedl mluvčí společnosti Petr Chadraba. Vyššího obratu dosáhly během výprodejů i prodejny s obuví Deichmann. Zájem je tam hlavně o celousňové modely obuvi.

Obchody s oděvy C&A Moda zaznamenaly v lednu vyšší návštěvnost než loni, lidé kupují hlavně levnější zboží. "Největší zájem je o dámské pleteniny a pánské kalhoty, prodávají se velmi dobře jak slevy, tak zboží z nové kolekce. Slevy v nejnižších cenových hladinách se vyprodaly během několika dnů," uvedla Monika Žilková z marketingového oddělení společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Internetový obchod Mall.cz zaznamenal v lednu o 15 procent větší zájem lidí o výprodeje než během slev 2011/2012. Oproti Vánocům vzrostla průměrná hodnota objednávky.

"To souvisí se skutečností, že zákazníci ve výprodejích nakupují dražší položky, u kterých se vyplatí si počkat, jaké ceny obchodníci nabídnou ve výprodejích. Takže především bílé zboží a černá elektronika," uvedla mluvčí Michala Gregorová. Velký zájem je podle ní také o zimní sportovní vybavení, hlavně o oblečení na lyže, lyže i brusle.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...