18. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi ukrývají peníze do Rumunska, tamní úřady jsou pomalé

Rumunské lei (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rumunské lei (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Mezi daňové ráje oblíbené mezi českými společnostmi se nově objevilo také Rumunsko. Výhodnou daňovou sazbu v kombinaci s liknavostí tamních úřadů už označilo za hrozbu i české ministerstvo vnitra.

Výroční zpráva ministerstva vnitra o vnitřní bezpečnosti upozornila na rostoucí trend umisťování sídel českých společností do daňových rájů, mezi které zařadilo nově i Rumunsko.

Česko sice s Rumunskem uzavřelo smlouvu o zabránění daňových úniků, spolupráce mezi oběma zeměmi je však na dlouhé lokte. „Prověřování podezření na hospodářskou trestnou činnost je zde vázáno na institut právní pomoci, jejichž vyřizování je často zdlouhavé,“ dočtete se v aktuální zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

Založení firmy v Rumunsku je přitom poměrně snadné a pro české podnikatele nabízí řadu výhod. Minimální kapitál na založení s.r.o. činí zhruba 1800 korun a daň z příjmu je rovná ve výši 16 procent.

Rumunsko také umožňuje vznik takzvaných mikro podniků, které jsou zdaněny dokonce pouze 3% sazbou. Podmínkou je výše ročního obratu, která nesmí přesáhnout 65 tisíc eur (zhruba 1,7 milionu korun).

Placení faktur? Katastrofální

Nízké daně v Rumunsku glosoval také tuzemský ministr financí Miroslav Kalousek, když loni při projednávání rozpočtu pronesl známý výrok o tom, že „neumí švédské služby za rumunské daně.“

Rumunské firmy jsou také proslulé katastrofálně nízkou platební morálkou. Podle údajů mezinárodní inkasní agentury EOS KSI je až deset procent pohledávek v této balkánské zemi zcela nevymahatelných.

Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz