4. března 2014 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pošta se vtírá i do virtuálních schránek. Spamuje je nabídkami

Spam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spam | foto: Shutterstock

PRAHA Česká pošta rozesílala do datových schránek nevyžádaná obchodní sdělení, rozhodl Úřad pro ochranu osobních údajů. Předseda úřadu Igor Němec ve druhé polovině února zamítl námitky pošty, podle které nešlo o nevyžádané obchodní sdělení (spam) , nýbrž o systémovou zprávu. Úřad nyní věc předá ministerstvu vnitra, které rozhodne o případném potrestání pošty.

Do potíží s úřadem pro ochranu soukromí se pošta dostala tím, že do datových schránek rozesílala informaci o doplňkové službě nazvané Datový trezor, která umožňuje uchovávat ve schránce zprávy starší než 90 dnů. Klasická datová schránka totiž starší zprávy automaticky maže.

"To, zda určitá zpráva naplňuje znaky obchodního sdělení, je třeba posuzovat podle jejího obsahu a účelu, a nikoliv podle toho, jak je tato zpráva označena, nebo kam ji řadí provozní řád," uvedl v odůvodnění šéf úřadu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě argumentu se systémovou zprávou zamítl úřad další námitky pošty. Ta svůj postup hájila tím, že postupovala v souladu s platnou legislativou a že tento postup předem schválilo Ministerstvo vnitra, které je správcem informačního systému datových schránek. Podle ÚOOÚ totiž zákon žádné výjimky pro takto schválená obchodní sdělení neobsahuje.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz