14. října 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České firmy se bojí pádu na dno. Čekají je škrty a propouštění

Interiér obchodního centra Palladium. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér obchodního centra Palladium. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Ořezávání nákladů se nevyhneme. Tak popisují současné přípravy svých plánů na příští rok takřka všechny firmy v Česku. "Určitě aktuální dění zohledňujeme, všechny předpovědi aktualizují výhled na příští rok a žádná není optimistická. Budeme muset dál snížit náklady," říká zástupce jedné z tuzemských firem, který si přál zůstat v utajení.

Otevřeně se k potížím a chystaným opatřením proti možnému příchodu další vlny krize nechce hlásit nikdo. Firmy ale už nyní začínají cítit dopady nejistoty ohledně vývoje v eurozóně a hrozící bankovní krize.

INFOGRAFIKA

"Objevují se opětovné známky stagnace a mírný útlum poptávky na některých zahraničních trzích," řekl LN Vlastislav Bříza, předseda dozorčí rady Koh-i-noor. Společnost podle něj využije zkušeností, které získala během zavádění opatření při prvním krizovém období.

Podle informací LN připravují záložní plány pro případ recese také banky působící v Česku. Například Raiffeisenbank přestane otevírat nové pobočky. "Dokončíme svoji expanzi pobočkové sítě tak, jak jsme ji plánovali, ale s žádnou další v tuto chvíli nepočítáme," řekl Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Právě v současném období firmy připravují své plány na příští rok a nejistota v Evropě jejich výhledy podstatně mění. Exportéři očekávají v Evropě v lepším případě stagnaci, spíše ale pokles trhu. Sází tak spíše na východní trhy, které zatím rostou.

Téma pokračování krize je námětem diskusí i v pivovaru Budvar. "Příchod druhé vlny krize bereme při plánování svých obchodních aktivit samozřejmě v potaz. V tuto chvíli je ale celosvětový i evropský vývoj velmi nejasný a ve hře je mnoho neznámých," říká mluvčí pivovaru Petr Samec.

Nejistota stoupá

Nejistota se promítá do plánů firem v maloobchodu. Zatímco v první polovině roku hlásily stabilizaci tržeb, v poslední době už zdaleka tak nadšené nejsou.

"Maloobchod čekají poměrně náročné měsíce," říká šéf řetězce Marks & Spencer v Česku Dušan Mrozek s tím, že v horizontu několika měsíců nevidí žádný důvod, který by mohl tento trend změnit. "Ochota zákazníků vydávat peníze do značné míry souvisí s jejich náladou a očekáváními. Pokud jsou negativní, mají tendenci šetřit," doplňuje Mrozek. A zprávy z Evropy ani chystané reformy na optimismu nepřidávají.

Nejistota dopadla i na kosmetickou firmu Ryor. "Zdražili nám suroviny," řekla LN Eva Štěpánková, majitelka Ryoru, která ale stále nechce měnit svoji strategii.

ČTĚTE TAKÉ:

Razantní změny udělala během poslední finanční krize síť autobazarů AAA Auto. Omezovali výdaje, snižovali stavy, zmrazovali mzdy a měnili obchodní model. A firma je ve střehu i nyní.

"Nadále pokračujeme v monitorování vnitřních procesů. Zároveň také podrobněji analyzujeme potenciální rizika," řekla Karolína Topolová, viceprezidentka AAA Auto, a dodala, že pro firmu je podstatné reagovat včas a ihned se přizpůsobit vzniklé situaci.

Investoři jsou opatrnější

Přehodnocovat své strategie začali i investoři. Stávající nejistota na akciových trzích způsobená především otázkami ohledně budoucnosti eurozóny nutí obchodníky přehodnocovat své portfolio tak, aby ochránili své peníze.

"U investic mě zajímá situace na trhu z hlediska nastupující recese a z hlediska refinancování u bank. Proto přehodnocuji perspektivu jednotlivých bank podle dopadu odpisu státních dluhopisů v jejich portfoliu na jejich kapitálovou vybavenost," říká Jan Kudera, investor a generální ředitel společnosti Bibby Financial Services.

Současná situace ale na druhou stranu nahrává takzvaným byznys andělům, které zajímají začínající firmy. "Tyto investice jsou založeny na inovaci a tu trh ocení jak v době konjunktury, tak v době recese," dodává Kudera.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.