6. června 2014 13:04, aktualizováno  13:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcaři školí Česko. Zakázali přístup ke spisu v kauze Mostecké uhelné

Antonín Koláček odsouzený v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Koláček odsouzený v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). | foto: ČTK

BELLINZONE (ŠVÝCARSKO) Švýcarský soud, který loni v říjnu nepravomocně odsoudil pět českých manažerů v kauze Mostecké uhelné společnosti, odmítl umožnit České republice přístup ke spisu případu obsahujícímu desítky tisíc stránek. Napsal to švýcarský deník Le Temps. Pro ČR tak jde podle listu v kauze už o třetí neúspěch: nejprve nebyla připuštěna jako žalující strana a později ani jako strana poškozená.

"Je to, jako kdyby Česká republika byla vyhozena ze dveří a snažila se vlézt zase dovnitř oknem," řekl listu právník blízký případu. Ve svém rozhodnutí z 27. května švýcarský federální soud v Bellinzoně neuznal argument Prahy, že má na spisu "vědecký zájem nebo jiný zájem hodný ochrany".

Odsouzení manažeři dostali v úterý od soudu rozsáhlé písemné odůvodnění loňského rozsudku, které má 591 stran a je ve francouzštině. Podle Le Temps nyní začíná pro advokáty exmajitelů MUS sprint. Mají totiž 30 dní "na seznámení s dokumentem, na přeložení z francouzštiny pro své klienty a na přípravu odvolání".

Manažeři netajili šok, byť byli předem podle Le Temps varováni. "Předseda senátu Jean-Luc Bacher loni v říjnu v Bellinzoně před vyhlášením verdiktu v případu MUS upozornil, že jeho projev se bude týkat jen 'drastického výběru', 'malé části' toho, co bude následně zveřejněno v rozsudku. Mluvil více než dvě hodiny," uvedl švýcarský deník.

Obvinění trvají na nevině

Soud potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině.

NÁKLADY VYŠETŘOVÁNÍ:

 • Byly vyčísleny na 490.411,53 franku (přes 11 milionů Kč)
 • Odsouzení z to mají pokrýt 314.000 franků (přes sedm milionů Kč), zbytek švýcarský stát
 • Zbývající stovky milionů franků (miliard Kč) na zablokovaných účtech mají zamířit rovněž do švýcarské státní kasy jako "kompenzační pohledávka"
 • Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle tribunálu škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 milionů korun.

  Podle Le Temps je rozsah písemného rozsudku ve Švýcarsku výjimečný. "Pokud je mi známo, žádný případ nedosáhl takového počtu stránek, snad s výjimkou Swissairu," poznamenal podle listu jeden expert na trestní právo. "A 591 stran, to je mimo normu," dodal. Mimořádná je také celková zadržená částka na stovkách bankovních účtů, která činí přes 660 milionů franků (skoro 15 miliard Kč).

  ROZSUDEK

  Obsahuje mimo jiné podrobný popis celého vyšetřování kauzy ze strany švýcarských orgánů, které vedly desítky lidí také v zahraničí - v České republice, na britském ostrově Man, na Kypru, ve Francii, Lichtenštejnsku a Rakousku.

  Podle Le Temps se hodlají odsouzení prostřednictvím svých právníků odvolat zejména proti tomu, že se Švýcarsko vůbec vmísilo do fakticky vnitročeské kauzy.

  "Jsme nevinní," reagovali čtyři z obžalovaných v prohlášení, z něhož cituje Le Temps. Tato "jedinečná událost ve švýcarské historii" prý "hluboce otřásla jejich důvěrou" ve švýcarskou spravedlnost. Švýcarská prokuratura uvedla, že teprve po zevrubném seznámení se s rozsudkem se rozhodne, zda rovněž podá odvolání k federálnímu soudu.

  Lidovky.cz, ČTK

  Najdete na Lidovky.cz