6. března 2013 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko zažívá elektronickou invazi. Padají banky, úřady i zpravodajské weby

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Není jasné, kdo stojí za vlnou kybernetických útoků, která tento týden zasáhla Česko, ani co je jejich cílem. Počet kolabujících webů ale každým dnem narůstá. Mimo provoz už jsou i stránky státních institucí jako například Národního bezpečnostního úřadu nebo České národní banky.

Scénář útoků je vždy stejný. Na vytipované stránky se vypustí přehršel požadavků, které servery nestíhají zpracovat a web tak naprosto zkolabuje a nestíhá „odbavit“ běžné návštěvníky.

Při útocích se využívají stovky počítačů zdálky řízených skrze podvodné programy, o kterých uživatelé nemají ponětí. Přicházejí ze zahraničí – zejména z Ruska, některé i ze Švýcarska.

Průběh útoků na banky si prohlédněte ZDE (údaje nemusí být přesné, protože byly měřeny z jednoho místa).

Jak zatím elektronická tažení na český internet pokračuje?

STŘEDA

  • Od ranních hodin se zákazníci tuzemských bank nemohou dostat do svého internetového bankovnictví. Nefungují ani weby velkých českých finančních institucí. Ty situaci intenzivně řeší a kolem desáté hodiny dopolední se situace začíná vracet do normálu.

ČTĚTE VÍCE:

  • Mezitím kolabují weby některých státních úřadů. Dopoledne byly mimo provoz weby Národního bezpečnostního úřadu a České národní banky. "Nemůže plně ručit za obsah našich webových stránek. Než situaci vyřešíme, přesouváme naší komunikaci na twitter a facebook," sděil mluvčí ČNB Tomáš Zimmerman.
  • Potíže hlásí i další, převážně finančnické weby, jako například pražská Burza cenných papírů, Energetická burza nebo Centrální depozitář.

ÚTERÝ

  • V ranních hodinách zažil výpadek největší český internetový portál Seznam.cz, který se může chlubit pravděpodobně nejlepším technickým zázemím na českém internetu.Právě díky tomu, ale také s pomocí ruského partnera Seznamu – vyhledávače Yandex.ru – se podařilo kritickou situaci poměrně rychle vyřešit.

PONDĚLÍ

  • První vlna útoků DDoS zasáhla v pondělí české zpravodajské weby. Opět kolem deváté hodiny ranní byly vyřazeny z provozu vedle serveru Lidovky.cz také stránky iDNES.cz, iHNed.cz, Novinky.cz, Deník.cz nebo Týden.cz.
  • Další fáze smetla weby vydavatelství Mladá Fronta jako E15.cz nebo MobilMania.cz. Značný počet požadavků směřoval na české weby z Ruska, objevovaly se ale také informace o útoku skrze švýcarské počítače.

ČTĚTE VÍCE:

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.