9. října 2012 11:12, aktualizováno  12:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český alkohol se vrací do Polska i na Slovensko. Se zelenou nálepkou

Slovensko v reakci na sérii otrav metanolem v Česku zakázalo s platností od sedmnácté hodiny 18. září dovoz a prodej lihovin z ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko v reakci na sérii otrav metanolem v Česku zakázalo s platností od sedmnácté hodiny 18. září dovoz a prodej lihovin z ČR. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovensko i Polsko ruší zákaz zákaz dovozu a prodeje českých lihovin, který zavedly v reakci na sérii otrav metanolem v Česku. Na Slovensku se začne český alkohol prodávat v 17 hodin odpoledne. Bezpečné lihoviny vyrobené od 1. 1. do 27. 9. budou na Slovensku označeny zelenou nálepkou.

Podle slovenského ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka budou muset mít české lihoviny certifikát původu, přičemž Bratislava bude uznávat i doklady vydané v Česku.

„Nový alkohol vyrobený po 27. září 2012 bude muset být výrazně označen nálepkou s datem výroby, číslem šarže a musí mít takzvaný rodný list,“ řekl Jahnátek. Podobná pravidla platí v Česku, které koncem minulého měsíce zmírnilo částečnou prohibici nařízenou kvůli metanolové aféře.

ČTĚTE TAKÉ:

Na české lihoviny vyrobené od začátku letošního roku do 27. září budou platit přísnější pravidla. Kromě zmiňovaného označení a dokladu původu požadují slovenské úřady také doklad o nezávadnosti nápoje.

Vedle zelené nálepky budou muset lahve stočené mezi 1. lednem a 27. zářím obsahovat identifikační kód certifikačního orgánu, který český alkohol zkontroloval.

Alkohol se vracet nemusí

Nálepku si přitom musí obstarat sami prodejci, přičemž musí dodržet barvu a rozměr textu. Lahve se musí označit do konce listopadu, jinak je musí prodejce zlikvidovat. Slovenské úřady před časem oznámily, že alkohol dovezený do země se bude muset všechen vrátit zpět do Česka. Taková podmínka ale v úterý neprošla.

„Vzhledem k tomu, že žolíka v rukách mají teď obchodní organizace, tak ty si mohou ve svém obchodním vztahu vyřešit tento problém tak, že podmíní například nákup nového alkoholu odvezením toho starého,“ řekl ministr Jahnátek serveru SME.sk.

Polsko: Legální lihoviny metanol neobsahovaly

Prodej českých lihovin povolilo v úterý i Polsko. Úřady nicméně varovaly před konzumací alkoholu podezřelého původu. „Vzorky legálního alkoholu neobsahovaly metanol v koncentracích překračujících normy,“ prohlásil mluvčí hlavního hygienika Jan Bondar.

Vysvětlil, že inspekce prověřila takřka 70 000 obchodů, zajistila přes 175 000 českých lahví s nápoji s obsahem alkoholu přes dvacet procent a provedla více než 600 chemických rozborů.

Testy sice metanol v několika případech potvrdily, vždy se ale jednalo o alkohol dovezený z Česka individuálně. Hygienici proto před nákupem alkoholu nejistého původu nadále varují.

V Polsku na následky otravy pančovaným alkoholem, který zřejmě pocházel z Česka, zemřelo několik lidí. V České republice otravě podlehlo 28 lidí, několik dalších se potýká s vážnými zdravotními následky.

Lidovky.cz, ČTK