8. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Český' internet hlídají počítače po celém světě, jeho pád je sci-fi

Serverovna – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Serverovna – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Obavy z toho, že by útok hackerů mohl odstavit celý „český“ internet, jsou podle správce národní domény .cz těžko představitelné. Účel posledních útoků sice není známý, rozhodně ale podle sdružení CZ.NIC nedosahuje síly a sofistikovanosti nutné ke zlikvidování českého doménového systému.

Sdružení CZ.NIC, které spravuje národní registr domén, si uvědomuje, že může být jedním z cílů dalších útoků. „Díky robustnosti celého systému, který sdružení CZ.NIC využívá, je nepravděpodobné, že by mohlo dojít k jeho vyřazení z provozu. Takový útok by musel být velice silný a sofistikovaný,“ míní výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip.

ČTĚTE VÍCE:

Registrační systém domén .cz se nachází na dvou místech s vlastním připojením. Samotné servery s českými adresami se kromě Česka nacházejí také v USA, Chile, Japonsku, Německu, Švédsku a Velké Británii. Jednotlivé servery přitom užívají různý software i hardware.

Správce české domény

CZ.NIC je zájmové sdružení právnických osob založené roku 1998 předními poskytovateli internetových služeb. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ, zabezpečení jejího provozu a osvěta v oblasti doménových jmen.

"Kromě dvou veřejně známých lokalit v České republice, kde jsou umístěny redundantní servery, existuje ještě jedna záložní lokalita. Na ní jsme schopni v případě úspěšného útoku znovu spustit v krátkém čase rozhraní pro registrátory a systém provozovat dál," vysvětluje Filip.

Dodává, že bezpečnostní tým CZ.NIC také připravil nástroj, který může správcům sítí a serverů pomoci s otestováním odolnosti jejich infrastruktury proti hackerským i DDoS útokům, které v posledních dnech otřásly českým internetem.

Armádní cvičení, předváděčka nebo zástěrka?

Přitom útok DDoS je velmi primitivní. Provádí se tak, že směrem k napadanému serveru je vysláno obrovské množství požadavků například o zobrazení webové stránky. K serveru, pokud přímo nezkolabuje, se pak nedostanou legitimní uživatelé. Útok DDoS je provedený z velkého množství míst, takže není možné útočníka snadno odříznout.

Provozovatelé serverů se mohou útokům bránit posílením infrastruktury a serverů. Důležitý je podle expertů antivirové firmy Symantec i restriktivně nastavený firewall. Pomoci by mohly i sofistikované systémy pro detekci DDoS útoků, které začali například operátoři v posledních dnech nasazovat.

ČTĚTE TAKÉ:

"O účelu současných útoků můžeme jen spekulovat. Může jít o velké testovaní naší infrastruktury nebo o cvičení některé z kybernetických jednotek příslušející armádě jiné země nebo například živá ukázka hackerské skupiny pro potenciálního zákazníka. Nakonec nelze vyloučit i tu možnost, že vše je jen zastírací manévr, který kryje jiný sofistikovanější útok, který má za cíl získání nějakých konkrétních informací," uvedl konzultant Symanteku Martin Meduna.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.