3. dubna 2018 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český výrobce traktorů Zetor vstupuje na vietnamský trh

Zetor dodával traktory do Vietnamu zejména v letech 1960 až 1980. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zetor dodával traktory do Vietnamu zejména v letech 1960 až 1980. | foto: Zetor

PRAHA Brněnský výrobce traktorů Zetor vstupuje na vietnamský trh. Navázal tam spolupráci s vietnamským partnerem, společností GOLDMAX. Do Vietnamu bude Zetor dodávat traktory modelových řad Major, Proxima, Forterra a Crystal. Zetor tractors to v úterý uvedl v tiskové zprávě.

Zemědělství patří ve Vietnamu k silným odvětvím, stát jihovýchodní Asie se orientuje zejména na pěstování rýže, kávy, bavlny, kaučuku, cukrové třtiny. Téměř 60 procent obyvatelstva působí v zemědělství, lesnictví nebo se živí rybolovem. Ročně se v zemi prodá téměř 3000 traktorů, zejména ve výkonnostním segmentu 80 až 100 koní. Na velkých komerčních farmách však nacházejí uplatnění i silnější stroje s výkony nad 100 koní.

Zetor Crystal nakreslil v Litvě na pole obraz legendárního krále Mindagause.
Představení nového Zetoru Major 80 v továrně Zetor v Brně.

„Výhoda ucelené produktové nabídky a fakt, že Zetor má ve Vietnamu historicky dobrou pověst, nám otevřely dveře při vyjednávání o spolupráci. První stroje budou do oblasti dodány v dubnu,“ uvedl Robert Harman, ředitel Zetor India.

Zetor bude nově do Vietnamu dodávat několik desítek strojů ročně a je zde potenciál na postupné rozšiřování spolupráce. Vietnamský partner GOLDMAX bude zajišťovat, společně s prodejem nových traktorů, také dodávku náhradních dílů a servis.

Zetor chce posílit také v Severní Americe

„Dlouhodobým cílem společnosti je posilovat pozice zejména na trzích západní Evropy a Severní Ameriky. Věnujeme však pozornost i dalším teriotoriím, zejména Jižní Americe, východní Africe, Blízkému Východu, jihovýchodní Asii a Austrálii a Novému Zélandu,“ uvedl Lukáš Krejčíř, ředitel Finančního úseku ZETOR TRACTORS a.s.

Zetor dodával do Vietnamu traktory zejména v letech 1960 až 1980. Za 20 let spolupráce tam dovezl až 2000 strojů, které se uplatnily zejména na rýžovištích. Společnost GOLDMAX se věnuje prodeji zemědělské techniky, rotačních strojů a servisu a dodávkám náhradních dílů na uvedené produkty. Vstupem do Vietnamu rozšiřuje značka Zetor své působení na zahraničních trzích, celkové prodeje ale společnosti spíše klesají.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!