25. května 2011 12:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští konstruktéři vyrobili obří lodní jeřáb

Čeští konstruktéři ze společnosti Huisman Konstrukce ve Sviadnově se podíleli na výrobě největšího lodního sloupového jeřábu na světě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští konstruktéři ze společnosti Huisman Konstrukce ve Sviadnově se podíleli na výrobě největšího lodního sloupového jeřábu na světě. | foto: ČTK

SVIADNOV Čeští konstruktéři ze společnosti Huisman Konstrukce ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku se podíleli na výrobě největšího lodního sloupového jeřábu na světě.

Sviadnovská firma dodala pro jeho zkonstruování na lodi Seven Borealis v Singapuru stovky důležitých dílů. Výška jeřábu je 82 metrů a je schopen uzvednout 5000 tun. Sdělil to ředitel Huisman Konstrukce Roman Stankovič.

Huisman Konstrukce

Společnost Huisman Konstrukce ze Sviadnova vyrábí speciální strojírenské výrobky, například ropné vrtné soupravy, pozemní a námořní jeřáby a zařízení pro pokládání potrubí v moři. Dodává je společnostem po celém světě.

Nyní zaměstnává přes 400 pracovníků. V příštích dvou letech plánuje další investice a zvýšení počtu zaměstnanců až na 600. Společnost je členem nadnárodní skupiny Huisman, která působí v šesti zemích. Centrála společnosti je v Nizozemsku.

Jeřáb montovali přímo v singapurském přístavu, který je domovským pro loď Seven Borealis. "Rekordní jeřáb byl kolektivním dílem českého, holandského a čínského závodu skupiny Huisman.

Naši technici opět prokázali, že patří ke světové špičce v oboru. Poradili si s výrobou velmi náročných komponentů, mezi nimiž vynikalo i prodlužovací rameno, takzvaný Fly Jib, který v délce 27,5 metru dosud nikdo nevyrobil," konstatoval Stankovič.

Výrobu komponentů musela firma rozložit mezi závody kvůli tomu, aby dodala požadovaný jeřáb včas. Jeho montáž na loď trvala velmi krátkou dobu.

"Montážní operace trvaly čtyři dny. To je vzhledem k mohutnosti zařízení a jeho složitosti mimořádný a pro odborníka neuvěřitelný výkon," podotkl výrobní ředitel společnosti Huisman Konstrukce Marek Jandečka.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč