Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ se udržel mezi nejcennějšími firmami světa, jediný v regionu

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetická společnost ČEZ se jako jediná firma ze střední Evropy udržela mezi 300 nejcennějšími podniky světa, i když si v žebříčku pohoršila. Tržní hodnota většiny evropských společností přitom kvůli nynější hospodářské recesi nadále klesá, zatímco hodnota asijských společností v letošním roce vzrostla.

Vyplývá to z výsledků analýzy tržních hodnot 300 celosvětově nejvýše hodnocených společností, kterou v půlročním srovnání provedla poradenská společnost Ernst & Young.

V čele žebříčku po půl roce vystřídal čínský ropný a plynárenský gigant PetroChina svého amerického rivala Exxon Mobil. Společnost ČEZ se jako jediná z firem ze střední Evropy umístila mezi nejlepšími 300 podniky, když obsadila 246. místo. Loni na konci roku byla na 208. místě. Do Top 300 se opět nedostal žádný podnik z Polska, Slovenska, Maďarska ani Rakouska.

Top 10 firem podle tržní kapitalizace (v mld. USD)

Pořadí - Tržní kapitalizace - Země - Sektor
1 PetroChina                    366,662 Čína          Energetika
2 Exxon Mobil                   341,141 USA          Energetika
3 Ind.& Com. bank           257,004 Čína          Finance
4 Microsoft                       211,546 USA          Technologie
5 China Mobile                 200,832 Hongkong Telekomunikace
6 Wal-Mart Stores           188,752 USA           Spotřební zboží
7 Construction Bank        182,187 Čína          Finance
8 Petrobras - Petróleo     164,818 Brazílie     Energetika
9 Johnson & Johnson      156,516 USA         Spotřební zboží
10 Royal Dutch Shell       156,339 Nizoz.      Energetika

Zdroj: Ernst & Young, Bloomberg


Zatímco zastoupení společností ze Severní Ameriky zůstává víceméně neměnné, počet evropských firem v žebříčku klesl ze 110 na 95. Počet podniků z Asie přitom za pololetí vzrostl z 63 na 73. V první stovce je propad společností z Evropy ještě dramatičtější, když jejich počet klesl ze 46 na současných 35.

Počet společností ze západoevropských států včetně Francie, Německa, Itálie, Španělska a Nizozemí v první stovce žebříčku v průběhu letošního prvního pololetí nadále klesal. Na jejich místa nastupovaly stále silnější podniky z Číny, Velké Británie, Ruska a Brazílie, uvedla Ernst & Young.

Tržní hodnota společností v první stovce z pohledu jednotlivých odvětví se za prvních šest měsíců letoška značně změnila. Hodnota akcií energetických podniků se zvýšila o 23 procent, poskytovatelé finančních služeb si polepšili o 40 procent a společnosti zabývající se komoditami zaznamenaly významný nárůst o 81 procent.

Naopak pozice společností, které obchodují se spotřebním zbožím, se v rámci nejlepších 100 společností z hlediska tržní hodnoty zhoršila, podobně jako u subjektů veřejně prospěšných služeb či zástupců těžkého průmyslu.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!