22. září 2011 17:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chávez znárodnil těžaře. Teď jim vyplatí almužnu

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

CARACAS/PRAHA Venezuela navrhla vyplatit firmě Exxon Mobil Corp. jako kompenzaci za znárodnění majetku v roce 2007 jednu miliardu USD (18,4 miliardy Kč). Uvedl to ministr pro energetiku Rafael Ramírez. Částka je mnohem menší, než americký ropný gigant požaduje.

Ministr to sdělil agentuře Reuters. Na Venezuelu bylo v souvislosti se znárodněním majetku podáno kolem 20 arbitráží, největší jsou případy znárodnění ropného majetku firem Exxon Mobil a ConocoPhillips. Ramírez popřel, že by prezident Hugo Chávez jednal s představiteli firmy mimo arbitráž u mezinárodní obchodní komory.

ČTĚTE TAKÉ:

Spor s firmami Exxon a Conoco začal v roce 2007, kdy stát převzal projekty na těžbu ropy v oblasti řeky Orinoko. Tato oblast má jedny z největších zásob ropy na světě. Obě firmy původně požadovaly jako kompenzaci více než 40 miliard USD. Státní ropná firma PDVSA však ohodnotila majetek po zaplacení věřitelům na téměř dvě miliardy USD.

Příjmy z ropy financují vládu

Exxon v roce 2008 uspěl u soudu s žádostí o zmrazení majetku PDVSA za 12 miliard USD, rozhodnutí však bylo brzy zrušeno. Letos Ramírez uvedl, že vláda nehodlá vyplatit oběma firmám více než 2,5 miliardy USD. Venezuelská média však ve středu uvedla, že vláda jedná s Exxonem a firma snížila svůj požadavek kompenzací na šest miliard USD.

Někteří analytici se domnívají, že PDVSA by mohla prodat svůj majetek v zahraničí, aby mohla vyplatit odškodné. Firma má problémy s hotovostí navzdory vysokým cenám ropy, protože většina jejích příjmů jde na financování socialistické vlády. Ramírez však uvedl, že PDVSA je solventní, nebude muset prodávat majetek a již má vytvořený plán kompenzací.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.