Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chceme stávku, rozhodli horníci OKD v referendu. Na tahu jsou odboráři

Někteří horníci přišli s transparenty i v maskách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří horníci přišli s transparenty i v maskách. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Zaměstnanci těžební firmy OKD dali v referendu odborářům svolení, aby vyhlásili stávku. Hlasování se zúčastnilo přes 60 procent zaměstnanců, se stávkou souhlasilo více než 90 procent z nich.

Zaměstnanci OKD hlasovali, zda jsou kvůli nové kolektivní smlouvě ochotni stávkovat. Už od 15. října v podniku platí stávková pohotovost. Aby mohly odbory začít připravovat stávku, musela v referendu hlasovat alespoň polovina z více než 12 tisíc zaměstnanců a minimálně dvě třetiny z hlasujících se vyslovit pro.

Zatím není jisté, zda odboráři stávku skutečně vyhlásí. Rozhodovat o tom budou příští týden. "My v příštím týdnu budeme mít sérii jednání v rámci odborů. Už v pondělí se sejdou všecky odborové organizace působící v OKD a budeme jednat o dalším postupu," uvedl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Nadstandardní platy

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji.

Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23 577 korun.

Odboráři už podle něj ale nemohou o kolektivní smlouvě znovu vyjednávat, jediná možnost je, že s novým, vstřícnějším návrhem přijde zaměstnavatel.

Také mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že výsledky referenda nutně neznamenají, že bude stávka. "Stále věříme, že se nám podaří při dalším jednání dosáhnout dohody i bez tohoto krajního prostředku. Určitě jsme připraveni bavit se o struktuře našeho návrhu," uvedl Síbrt.

Škrty 13. a 14. platů

O nové "velké" kolektivní smlouvě vyjednávají odboráři s vedením OKD už od loňského srpna.

Platnost smlouvy se prodlouží ze tří na pět let, bude platit pro roky 2014 až 2018. Situaci zkomplikovaly špatné hospodářské výsledky, kvůli kterým firma začala dělat úsporná opatření. Ruší stovky pracovních míst a chce například uzavřít ztrátový Důl Paskov.

Kvůli úsporám chce OKD zrušit zaměstnancům příplatky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy. Místo nich nabízí podíl na zisku a růst mezd až o čtyři procenta, ovšem podmíněný plněním plánu v těžbě a bezpečnosti práce. Odborářům se to nelíbí, zaměstnancům by podle nich výrazně klesly příjmy.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!
CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!

Nakupujete často přes internet? A co takhle si za své online nákupy nechávat pravidelně platit? Tipli je cashbackový portál s vysokými odměnami a...