10. ledna 2018 19:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V příštím roce čekejme více kybernetických útoků hlavně na mobily a kryptoměny

Foto kybernetika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foto kybernetika | foto: Lidové noviny

PRAHA V letošním roce poroste množství kybernetických útoků na mobilní zařízení, internetová úložiště, internet věcí a kritickou infrastrukturu. Hackeři budou útočit i na virtuální měny a škodit firmám v rámci konkurenčního boje. Ve velkém se budou šířit falešné zprávy. Ve své předpovědi to dnes uvedla antivirová firma Check Point.

„Během roku 2018 se ještě více ponoříme do našeho hyperpropojeného světa a budeme ještě více závislí na internetu a technologiích. Každá síť, kterou používáme, může být terčem útoku. Jakékoli informace, které zpracováváme, mohou být manipulovány, aniž bychom si to uvědomili,“ uvedl Check Point.

10.ledna 2018 v 17:48, příspěvek archivován: 10.ledna 2018 v 18:20

Check Point: Poroste množství útoků na mobily i kryptoměny https://t.co/x0dJZ2zANf

Vlády budou stále více nasazovat „kybernetické armády“ na ochranu svých zájmů a zájmů svých občanů. Tyto státní kybernetické jednotky budou hlídat internetové sítě a kritické infrastruktury, jako jsou energetická a vodní zařízení, bankovní sítě, dopravní sítě a podobně.

Firma upozornila, že rozesílání falešných zpráv lze použít jako zbraň k poškození reputace a šíření propagandy. Například výzkum po amerických prezidentských volbách ukázal, že nejsdílenější příběhy během voleb byly falešné.

S nárůstem falešných zpráv souvisí použití hackingu normálními organizacemi, včetně společností a vlád. Cílem je krádež informací od nebo o konkurenci a ovlivnění veřejného mínění. Takovým příkladem je hackerský útok na volební kampaň francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jen několik hodin před začátkem voleb.

Útočníci se budou snažit najít zranitelná místa v účtech pro výměnu kryptoměn

Využití kryptoměn je stále častěji spojeno s trestnou činností a nezákonnými on-line aktivitami. K vytvoření kryptoměn je třeba velké množství zdrojů. Odhaduje se, že jediná bitcoinová transakce využívá tolik energie, jakou spotřebuje průměrná americká domácnost za týden. To je důvod používání nových škodlivých nástrojů, které pro vytváření příjmů zneužívají výkon počítačů nic netušících uživatelů.

Vzhledem k tomu, že hodnota bitcoinu přesáhla hranici 15.000 dolarů, je podle Check Pointu velmi pravděpodobné, že terčem kyberzločinců budou i systémy související s kryptoměnami. Útočníci se budou snažit najít zranitelná místa v účtech pro výměnu kryptoměn nebo v systémech využívajících potřebné technologie. Kombinace těchto faktorů by mohla způsobit, že vlády a donucovací orgány přijmou opatření proti zneužívání kryptoměn, což bude mít negativní vliv na jejich hodnotu.

Zhruba 80 až 90 procentům útoků půjde zabránit pomocí základních bezpečnostních opatření, jako jsou firewall, prevence narušení bezpečnosti, pečlivá segmentace sítě a pravidelná aktualizace a záplatování zranitelných míst, dodala společnost Check Point.

ČTK

ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?
ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?

Zajímalo by mě, kolik utratíte za jídlo jako rodinka, my jsme čtyřčlenná, dvě děti (větší kluci, co maj furt hlad).V poslední době se nestačím divit co kolik stojí, jak vše hodně zdražuje! Snažíme se jíst docela zdravě. Obden když jdu nakoupit, nákup 500-1000.- a to mi přijde že tam nemám bůhví co, vozík poloprázdný…pečivo, jogurty, mléko, zelenina, ovoce, obden maso, těstoviny, rýže, luštěniny, máslo, sýry, vejce…vybírám skoro vše co je v akci. Máte to taky tak? Utratim prostě pálku za jídlo.

Najdete na Lidovky.cz