1. března 2017 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chytrý telefon půjde dobít doslova za pár minut, ukazuje čínská firma

Vybitá baterie mobilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vybitá baterie mobilu. | foto: Shutterstock

BARCELONA (OD ZPRAVODAJE LN) Veletrh MWC v Barceloně je plný technických inovací. Jednu z nejzajímavějších ukázala na prototypu smartphonu čínská firma Meizu. Její technologie Super mCharge umožní dobít chytrý telefon doslova za pár minut.

Výdrž baterie je jednou z věcí, která uživatele smartphonů trápí nejvíce. Výrobci se to snaží řešit a své telefony vybavují jak výkonnějšími bateriemi, tak technologiemi pro rychlé a snadné dobíjení. Meizu ukázalo doposud nejvýkonnější řešení, které má dobít telefon ze stavu zcela vybité baterie do plna za pouhých 20 minut.

A jen za deset minut by se měl přístroj nabít na 60 procent kapacity, což by mělo většině uživatelů stačit na celý jeden den používání.

Technologie Super mCharge od firmy Meizu může vyřešit problémy se slabými...

Meizu toho dosáhlo pomocí takzvané proprietární technologie, která je zatím ve fázi prototypu. V sériové výrobě se jí podle firmy Meizu nedočkáme dříve než za rok. Nevýhodou je prozatím samotná nabíječka. Pro rychlé nabíjení samozřejmě musí být speciálně konstruovaná, aby zvládala deklarované výkony.

Ty jsou zatím nejvyšší, jaké kdo u chytrých telefonů použil – celkový výkon nabíječky je 55 W a je schopna telefon „ládovat“ proudem 5 A při napětí 11 V. Právě tato kombinace zajistí extrémně rychlé dobití.

Meizu slibuje, že rychlé dobíjení nebude mít vliv na životnost baterie. I po 800 nabíjecích cyklech má akumulátor mít stále minimálně 80 procent původní kapacity. Toto množství cyklů by přitom mělo v praxi zajistit více než dva roky bezproblémového používání, spíše i více.

Jelikož je tato technologie zatím ve fázi prototypu, mají i ostatní výrobci čas na novinku zareagovat. Zdá se tedy, že Meizu možná odstartovalo trend, jehož závěrem bude definitivní konec starostí o životnost baterie telefonu – bude stačit pár minut u nabíječky a energie uživateli jen tak nedojde.