4. listopadu 2010 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína dokončila první část největší větrné elektrárny světa

Větrná elektrárna Jiuquan v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrná elektrárna Jiuquan v Číně. | foto: Reprofoto

PEKING Čína dokončila první část své největší větrné elektrárny. Zatím bylo postaveno více než 3 500 turbín s výkonem kolem 5,16 gigawattů.

Stavba druhé části s předpokládanou kapacitou 7,55 GW, tedy téměř osmkrát více, než je kapacita jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín, byla oficiálně zahájena ve středu.

1 780 kilometrů dlouhé vysokonapěťové vedení spojí a přenese energii z Jiuquanu napříč celou zemí, čímž by se měla pokrýt zvýšená poptávka po energii na východě země.

Projekt elektrárny v Jiuquanu, který stál 20 miliard juanů stojí ve větrné poušti blízko města Jiuquan City v provincii Kan-su. Stavba začala v srpnu 2009 a úplně dokončena by měla být v roce 2015.

Po dokončení celého projektu může projekt snížit emise oxidu uhličitého až o 16 milionů tun ročně.

Čínská větrná elektrárna.

Čína, se snaží stejně jako ostatní země využít co nejvíce takzvané čisté energie a snížit své ohromné emise oxidu uhličitého. Kromě Jiuquanského projektu plánuje postavit dalších šest větrných parků o výkonu 10GW. Tím by měla čínská produkce větrné energie stoupnout na 281 miliard kilowatthodin v roce 2020 z loňských dvaceti šesti .

Zatím vedou Britové 
Dosud největší větrná elektrárna na světě byla otevřena v září na britském pobřeží. Nazývá se Thanet a má kapacitu 300 megawattů a tvoří ji 100 turbín. Tímto výkonem prý dokáže pokrýt až 200 tisíc domácností.

OBRAZEM: U Británie zahájila provoz největší mořská větrná elektrárna

Na přelomu let 2012 a 2013 by také měla začít fungovat větrná elektrárna London Array, která bude větší než Thanet, avšak prvenství čínskému Jiuauanu rozhodně nesebere.