28. prosince 2010 12:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína drží svět v hrsti. Jediná těží vzácné kovy a jejich vývoz přiškrcuje

Čínská větrná elektrárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská větrná elektrárna. | foto: Reuters

PEKING Čína snížila kvóty na vývoz vzácných kovů na příští rok na 14.446 tun, což je proti stavu ze začátku letošního roku pokles o 11,4 procenta. Přestože se tento krok očekával, rozhodnutí Číny patrně znepokojí Spojené státy a především Japonsko. Čína má nad světovým vývozem vzácných kovů prakticky monopol a zástupci některých zemí dali nad jejím počínáním už dříve najevo znepokojení.

Čínské ministerstvo obchodu zároveň sdělilo, že Čína rozšířila počet firem, které budou moci kovy nakoupit. Zatímco letos Peking udělil kvóty 22 firmám, na příští rok má na seznamu 31 firem. Stanovení kvót na vývoz vzácných kovů vychází z objemu exportu od začátku roku 2008 do října 2010, dodal bez bližších podrobností úřad.

Co jsou vzácné zeminy?

Čína vyváží zhruba 97 procent všech vzácných zemin, které jsou předmětem světového obchodu. Jde o prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba europium, neodym či terbium. Některé z nich se používají například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory. Jiné zase hrají nezastupitelnou roli při výrobě bateriových článků pro hybridní vozy nebo při výrobě systémů na výrobu energií z obnovitelných zdrojů.

Čína letos kvóty na vývoz vzácných kovů snížila už asi o 40 procent a snižovat je hodlá i nadále. Čína totiž vzácných kovů sama využívá stále víc a zavedení vývozních limitů jí má umožnit, že bude mít dostatek těchto prvků pro své zpracovatele.

Snižování vývozních kvót na vzácné kovy už se nepříznivě projevilo ve vztazích mezi Čínou a některých zeměmi. Vedle Spojených států a Japonska je postojem Pekingu znepokojena také Evropská unie. Američané už sice měli snahu Čínu přesvědčit, aby kvóty nesnižovala, Peking ale nereagoval. Úřad obchodního zmocněnce USA proto minulý týden pohrozil, že by se v této věci mohl obrátit na Světovou obchodní organizaci (WTO).

Většina míří do Japonska
Zdaleka nejvíce vzácných kovů v Číně kupuje Japonsko, a to až 50 procent celkového čínského vývozu. Čína údajně na podzim vývoz vzácných kovů do Japonska krátce zastavila, což sice Peking nikdy nepotvrdil, uvedli to ale sami japonští odběratelé. Krátce předtím se Čína s Japonskem dostaly do diplomatického sporu kvůli incidentu, při němž Japonsko zadrželo kapitána čínské rybářské lodi.

Čína do Japonska vzácné kovy nadále vyváží, ale v nižších objemech. Analytici vidí několik důvodů, mimo jiné i to, že obě země mají pro vzácné kovy jinou kategorizaci. Určitý vliv ale patrně bude mít i zpoždění dovozu z minulých měsíců.

Lidovky.cz, ČTK