Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čína varuje: neuzná-li EU, že jsme tržní ekonomika, hrozí obchodní válka

Čínská ozbrojená policie na náměstí Nebeskéko klidu prochází pod rudými... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská ozbrojená policie na náměstí Nebeskéko klidu prochází pod rudými... | foto: Reuters

PEKING Neochota Evropské unie přiznat Číně status tržní ekonomiky by mohla poškodit vzájemné hospodářské vztahy a vést až k obchodní válce. Ve svém komentáři to v úterý napsala státní zpravodajská agentura Nová Čína. „Nejhorším scénářem by mohla být obchodní válka,“ píše Nová Čína v komentáři. „Cena by mohla být příliš vysoká,“ dodává. Také evropští diplomaté již podle německé agentury DPA varují, že obě strany „směřují k obchodní válce“.

„Nejhorším scénářem by mohla být obchodní válka,“ píše Nová Čína. „Cena by mohla být příliš vysoká,“ dodává. Také evropští diplomaté podle německé agentury DPA varují, že obě strany „směřují k obchodní válce“.

Evropská unie se stejně jako další členové Světové obchodní organizace (WTO) musí rozhodnout, zda Číně do letošního 11. prosince status tržní ekonomiky udělí. Pokud by tak učinila, čínské zboží by se jednodušeji dostávalo na evropský trh.

ČTĚTE TAKÉ:

Čína se stala členem WTO v prosinci 2001. Při svém vstupu přijala na patnáct let status netržní ekonomiky a toto období skončí právě v prosinci tohoto roku.

Většina europoslanců se letos v dubnu shodla, že status tržní ekonomiky by Číně neměl být přiznán, protože země nesplňuje kritéria EU. Členové Evropského parlamentu v debatě také vyjádřili obavy o pracovní místa v EU a ochranu evropského průmyslu.

Pokud by Čína získala status tržní ekonomky, snížila by se pravomoc EU zatěžovat čínský dovoz antidumpingovými cly. Ta se používají v případech, kdy se zboží vyvážené do zahraničí prodává levněji než na domácím trhu.

Ohrožení čínskou ocelí

V poslední době se v EU množí stížnosti na příliv levné oceli z Číny, se kterým se potýkají rovněž oceláři v České republice. Loni se zisk tuzemských oceláren propadl o více než dvě třetiny, především kvůli levné čínské konkurenci.

„Čína není tržní ekonomika a udělení takového statusu by Evropskou unii připravilo o možnost efektivní ochrany proti čínskému dumpingu. Vítáme proto květnové usnesení Evropského parlamentu, v němž se europoslanci jasně vyjádřili proti udělení tržního statusu,“ řekl koncem května výkonný ředitel svazu Hutnictví železa Jaroslav Raab.

Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v polovině května uvedl, že změna statusu Číny na tržní ekonomiku by v českém ocelářství a keramickém průmyslu znamenala ohrožení čtyř až pěti tisíc pracovních míst.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.