14. prosince 2009 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Číňané koupili část automobilky Saab, získají hlavně technologie

Logo automobilky SAAB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo automobilky SAAB | foto: ČTK

ŠANGHAJ Čínská firma Beijing Automotive Industry Holdings (BAIC) koupila část majetku švédské automobilky Saab, která je divizí americké General Motors. BAIC získá hlavně některé technologie výroby motorů a automobilů a část výrobního vybavení. Bližší detaily ohledně ceny či načasování koupě čínská společnost neposkytla.

BAIC má podle dohody získat duševní vlastnictví a technologie výroby sedanů 9-5 a 9-3 a část vybavení na výrobu těchto modelů. Saab má také podpořit BAIC při výrobě vlastní značky automobilu. "Dohoda je důležitým milníkem ve spolupráci BAIC se Saabem. Položila také velmi dobré základy pro další možnou spolupráci obou stran," uvedla BAIC v prohlášení.

Mluvčí Saabu upozornila, že ohlášená transakce příliš nesouvisí s probíhajícími rozhovory o prodeji automobilky jako celku. Odmítla však jmenovat potenciální zájemce o převzetí celého Saabu. "Dohoda s firmou Beijing nikterak neohrožuje prodej Saabu novému vlastníku," zdůraznila mluvčí.

BAIC

BAIC je pátým největším čínským výrobcem aut. Firma se akvizicí přiřadila ke Geely Automobile a dalším čínským firmám, které se snaží získat západní značky, a co nejvíce tak vytěžit z prudkého poklesu automobilového průmyslu po celém světě.

O převzetí Saabu projevil zájem mimo jiné nizozemský výrobce sportovních vozů Spyker. Generální ředitel Spykeru Victor Muller o víkendu uvedl, že firma o koupi Saabu stále jedná.

"BAIC je jednou z mála čínských automobilových skupin, která ještě nemá žádnou vlastní automobilovou značku. Ačkoli je platforma Saabu stará, je pro BAIC důležitá, protože firma tak konečně může získat něco, co může později použít pro své vlastní automobily," uvedl analytik John Zeng ze společnosti IHS Global Insight.

GM na počátku tohoto měsíce uvedla, že pokud nenajde do konce prosince zájemce o Saab, bude nucena postupně ukončit činnost značky. V ohrožení je tak kolem 4500 zaměstnanců, napsaly agentury AP a Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!