30. prosince 2011 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínské akcie se letos propadly nejvíce od krize v roce 2008

Zoufalý čínský makléř sleduje propad akcií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoufalý čínský makléř sleduje propad akcií. | foto: ČTK

ŠANGHAJ Čínské a hongkongské akcie letos utrpěly nejprudší celoroční pokles od globální finanční krize v roce 2008. Dolů je tlačily rostoucí obavy ohledně vývoje čínské i světové ekonomiky a chaos na světových finančních trzích.

Čínský jüan dnes naopak uzavřel na novém rekordním maximu vůči americkému dolaru. Za celý rok tak zpevnil téměř o pět procent. Hlavní index čínských akcií Shanghai Composite dnes sice posílil o 1,2 procenta na 2199,4 bodu, za celý rok se však propadl o 21,7 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Celoroční ztráta hongkongského indexu Hang Seng činila 20 procent, napsala agentura Reuters. Dolar se dnes propadl na 6,2940 jüanu ze čtvrtečních 6,3193 jüanu.

Obchodníci předpokládají, že čínská měna bude zpevňovat také v příštím roce. Kritici v čele se Spojenými státy již dlouhou dobu obviňují Peking z toho, že uměle udržuje kurz čínské měny na nízké úrovni, aby podpořil konkurenceschopnost čínských exportérů.

V Číně opět roste minimální mzda

Čínské hlavní město Peking se rozhodlo, že od ledna zvýší minimální měsíční mzdu o téměř devět procent na 1260 jüanů (zhruba 4000 Kč). Minimální mzda není v Číně stanovována centrálně, o její výši rozhodují jednotlivá města a provincie.

Zvýšení minimální mzdy o více než 20 procent již minulý týden ohlásily čínské provincie S'-čchuan a Ťiang-si. Podle čínských médií pravděpodobně podniknou podobný krok i další čínská města a provincie.

Mzdy v Číně se v posledních letech rychle zvyšují. K jejich růstu přispívá kromě příznivého hospodářského vývoje rovněž omezená nabídka pracovních sil, která je důsledkem politiky "jedna rodina - jedno dítě" přijaté v roce 1979. Nová generace čínských dělníků navíc čím dál tím častěji pořádá stávky za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek.

Čínský hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 9,1 procenta, tedy nejpomalejším tempem za dva roky. V příštím roce se očekává zpomalení růstu pod devět procent.

Na čínské hospodářství má negativní dopad slábnoucí poptávka po čínském exportu, která je důsledkem nepříznivých ekonomických podmínek ve Spojených státech a Evropě.

ČTK, Lidovky.cz