18. listopadu 2015 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČÍNSKÝ BLOG: Obří budovy zejí prázdnotou, ale na velikosti v Číně záleží

Čínská ekonomika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská ekonomika. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

ŠEN-ČEN Něco takového se jen tak nevidí. Obří letištní terminál s pětasedmdesáti odletovými branami a futuristickou prohýbanou střechou od italského architekta je vlastně obřím nákupním centrem luxusních západních značek.

Personál je rychlý, zdvořilý, ale i velmi důkladný. Každý, kdo někdy letěl přes londýnské Heathrow, si v takové chvíli musí pomyslet, že se delegace čínského prezidenta do Velké Británie musela minulý týden docela divit.

Jistě, šen-čenské letiště je výstavní skříní nejen jihočínského průmyslového centra, nicméně snaha ukázat se vychází dokonale.

ČÍNSKÝ BLOG

  • Blog magazínu Index LN z čínských center high-tech a financí. Cesta do Šen-Čenu a Šanghaje se zaměřuje na místní ekonomiku, trh i české podnikatele v Číně.
  • První díl blogu ČTĚTE ZDE

Není to tak ale zdaleka všude. Většinou se snaha o supermoderní stavby potkává s něčím, co připomíná záchvěv osmdesátých let. Třeba umělé květiny, tmavé dřevěné obložení a teraco sem tam připomenou pozdní socialismus. Ovšem zářící novotou.

Je to zvláštní kombinace, ovšem potkávání starého, nového a starého v novém kabátě je zjevně pro dnešní Čínu typické. Třeba poslední číslo Nikkei Asian Business Review investigativně popisuje, jak místní úředníci zareagovali na protikorupční tažení vlády a ke svému tradičnímu přivýdělku začali využívat anonymní posílání peněz přes mobilní aplikace.

Mnohem zajímavější je ale velikost. Mnoho budov, které mají na první pohled dělat dojem, zeje narozdíl od rušných letištních terminálů, prázdnotou. Firemní sídlo, ve kterém člověk nemá prakticky šanci potkat živou duši, poněkud překvapí.

Jak je obydlené třeba “město” sestávající z dvacítky obřích paneláků pro zhruba sto tisíc lidí, umístěné uprostřed polí, se už jde jen dohadovat. O potenciálu místního trhu se toho už napsalo hodně, každopádně Čína dokazuje přísloví, že na velikosti záleží.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz