Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čistý zisk Unipetrolu klesl o 1,39 miliardy. I kvůli nízkým cenám ropy

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 1,39 miliardy korun na 722 milionů. Tržby se snížily o 22 procent na 23,11 miliardy korun. Důvodem byly přetrvávající nízké ceny ropy a meziročně nižší prodeje petrochemických i rafinérských produktů kvůli loňské nehodě na etylenové jednotce a neplánované odstávce rafinérie v Kralupech na Vltavou. Firma ve čtvrtek výsledky zveřejnila na svém webu.

Pozitivně se do zisku promítla další platba pojistného v souvislosti s událostí na etylenové jednotce 2,2 miliardy korun a meziročně lepší výsledky maloobchodu.

Čistý zisk a tržby klesly společnosti i za celých devět měsíců. Čistý zisk činil 3,8 miliardy korun, což je meziročně o 3,28 miliardy méně. Tržby se meziročně snížily o 29 procent na 61,347 miliardy. Analytici podobný vývoj očekávali.

Unipetrol

  • Unipetrol byl založen v roce 1994.
  • Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Firma tento týden obnovila v areálu Záluží u Litvínova výrobu na etylenové jednotce, kterou loni v srpnu poškodil požár a jejíž výluka se odrazila na provozních výsledcích firmy. Podle ředitele Unipetrolu Andrzeje Modrzejewského chemička ale předpokládá, že by v souvislosti s událostí na etylenové jednotce měla mít nárok získat na pojistném zpátky náklady na její opravu 3,9 miliardy korun a ušlý zisk 9,9 miliardy korun.

Firma nedávno obnovila také zpracování ropy v kralupské rafinérii, kde provoz stál kvůli havárii krakovací jednotky. „Takže jsou v současné době obě rafinérie v Kralupech a v Litvínově provozovány na plnou kapacitu,“ uvedl Modrzejewski v tiskové zprávě.

Zmínil dobrý zisk v rámci maloobchodního segmentu ve třetím čtvrtletí, na kterém se podílel zvýšený prodej paliv a občerstvení v síti restaurací STOP CAFE. „Do konce září jsme převzali 13 čerpacích stanic od společnosti OMV a dalších 15 stanic plánujeme rebrandovat do konce roku,“ doplnil.

Polská matka si polepšila

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání. Majiteli českého petrochemického holdingu Unipetrol dopomohly k vylepšení ziskovosti finanční položky, jako je zvýšení hodnoty zásob, vliv kurzových změn na hodnotu dluhu a výplaty pojistného plnění, sdělila dnes společnost.

Čistý zisk PKN vzrostl na 1,5 miliardy zlotých (9,4 miliardy Kč) ze 795 milionů zlotých ve stejném období loňského roku. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadli výsledek na 1,4 miliardy zlotých.

Odhady překonal i takzvaný upravený provozní zisk EBIT LIFO, který nezahrnuje dopady změn cen ropy. Tento ukazatel dosáhl 1,69 miliardy zlotých, zatímco analytici čekali 1,4 miliardy zlotých.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...