Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 10 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Půjčka od spořitelny pomohla, hlásá Pepa N. s obličejem z fotobanky

Tvář použitá v reklamě na půjčku České pojišťovny patří ve skutečnosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvář použitá v reklamě na půjčku České pojišťovny patří ve skutečnosti... | foto: Reprofoto

PRAHA Největší česká banka propaguje své půjčky tváří muže podepsaného jako Josef Navrátil. Nejde však o skutečně existujícího člověka či najatého figuranta. Tvůrce stránek si „půjčil“ fotografii z fotobanky, podobná například figuruje u profilu nizozemského manažera Simona Bose na serveru LinkedIn.

Usměvavá tvář propagující půjčku od České spořitelny vysvětluje, jak mu tato služba pomohla k novému nábytku. „Koupili jsme si vlastní byt ale na nábytek nám již nezbylo. Díky půjčce České spořitelny jsme ale byt pohodlně vybavili.“ Podepsán je pod ní Josef Navrátil.

Jenže jak na svém facebookovém profilu upozornil ekonomický server motejlek.com, využil web nabízející produkty České spořitelny fotografii, která v jkiném případě představuje nizozemského manažera Simona Bose z Haagu. Stejný snímek je totiž k nalezení na profilu na serveru LinkedIn.

Tvář pro všechny

Česká spořitelna vysvětluje, že nejde přímo o její stránky, ale o web www.cspujcky.cz, který spravuje externí partner. „Na tuto záležitost jsme už byli upozornění a zabýváme se jí. Jde o webové stránky externího partnera, který zprostředkovává naše půjčky. Pochybení s ním řešíme a sjednáme nápravu,“ uvedla Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

 „Nejedná se o fotografii žádné konkrétní osoby. Jde o reference reálných klientů, které máme k dispozici, nepřáli si však zveřejnit své osobní údaje. Proto byla na webu naší partnerské firmy použita pozměněná jména a fotografie z databanky,“ vysvětlil později manažer online reputace České spořitelny Ctibor Jappel.

Skončíme s tím

Podle Davida Černohorského, obchodního ředitele firmy AdFinance, která web cspujcky.cz provozuje, vycházejí reference spokojených klientů ze skutečných ohlasů zákazníků. „Tyto ohlasy jsou ale za účelem prezentace na webu anonymizovány a doplněny o ilustrační fotografie zakoupené ve fotobankách,“ napsal serveru Lidovky.cz Černohorský.

„Společnost AdFinance se omlouvá, že tato informace nebyla u referencí na stránkách uvedena. Po dohodě s Českou spořitelnou nebudou reference tohoto typu dále zveřejňovány,“ dodal.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!