Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČS zvýšila zisk. Dala na frak své slovenské sestře i rakouské matce

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna, banka s největším objemem aktiv a počtem klientů v zemi, za tři čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 0,3 procenta na 9,65 miliardy korun.

Oproti tomu Slovenské spořitelně, která stejně jako ČS patří pod rakouskou Erste bank, klesl v prvních devíti měsících roku čistý zisk meziročně o 71 procent na 40 milionů eur (1,05 miliardy Kč). Projevil se tak pokles výnosů z kurzových transakcí po zavedení eura.

Zisk před zdaněním České spořitelny meziročně poklesl o půl procenta na 12,20 miliardy korun a provozní zisk stoupl o více než pětinu na 20,23 miliardy korun. Hospodářské výsledky banky ovlivnil růst zisku z provozních činností a nárůst tvorby opravných položek na úvěrová rizika. Kvalita úvěrů se totiž zhoršila a objem rezerv a opravných položek stoupl o bezmála 150 procent.

"I ve třetím čtvrtletí se potvrdilo, že rok 2009 je náročný. Přesto jsme s naším týmem dosáhli vynikajících obchodních výsledků, rostli jsme ve všech stěžejních oblastech naší činnosti a rostly tak i výnosy," uvedl generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Gernot Mittendorfer.

Čisté příjmy z poplatků a provizí dosáhly 8,31 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 2,4 procenta. Bance se zvýšily zejména příjmy z poplatků a provizí z úvěrových obchodů a karetních transakcí. Klesly příjmy z poplatků z transakcí s cennými papíry i poplatky z pojišťovacích obchodů a stavebního spoření.

Česká spořitelna je součástí rakouské Erste Bank, které v prvních třech čtvrtletích roku klesl meziročně čistý zisk na 720 milionů eur (asi 18,9 miliardy Kč) z 1,463 miliardy eur. Provozní zisk bance meziročně stoupl o 26,6 procenta na rekordních 2,78 miliardy eur. Konsolidované výsledky ČS za pololetí 2008 ještě zahrnují Pojišťovnu České spořitelny, která loni v září prodána a letos se již do údajů nepromítá.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!