25. listopadu 2010 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSA jsou dlouhodobě v propadu, musí prodávat majetek

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České aerolinie (ČSA) letos od ztrátového hospodaření zachraňují prodeje majetku, bez nich by firma za první tři čtvrtletí vykázala ztrátu 1,39 miliardy korun. Díky prodeji majetku jsou ale ČSA po devíti měsících roku v zisku 125 milionů korun, informuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

ČSA se loni ocitly ve ztrátě 3,8 miliardy korun, potýkaly se s hrozbou ukončení provozu. Státního leteckého přepravce má pomoci zachránit i sloučení s Letištěm Praha, o němž rozhodla ve středu vláda.

ČSA se spojí s Letištěm

Vláda ve středu schválila spojení ČSA a Letiště Praha pod jedinou mateřskou společnost Český aeroholding, a.s. Podle mluvčího MF Ondřeje Jakoba je cílem vznik kapitálově silného a stabilního subjektu. Proces vzniku letecké superfirmy by měl být završen nejpozději do konce roku 2012.

ČSA před krachem zachránila nevratná půjčka ve výši 2,5 miliardy od státního podniku v likvidaci Osinek a prodej majetku. ČSA v posledních měsících prodaly majetek za zhruba dvě miliardy korun, z toho 1,3 miliardy dostaly od Letiště Praha za sídelní budovu APC a hangár F.

Letecká firma od loňska prochází ozdravnou kůrou, jejíž součástí je i výrazné snížení počtu zaměstnanců i letadel.

Lidovky.cz, ČTK