27. června 2012 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSA se loni dostaly do téměř čvrtmiliardové ztráty

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České aerolinie v roce 2011 hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním, když o rok dříve vykázaly zisk před zdaněním 76 milionů korun. V tomto zisku však byly započítány tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun, zatímco loni ČSA prodaly majetek jen za asi 876 milionů.

Tržby firmě loni klesly zhruba o 4,6 miliardy na 16,9 miliardy korun. Vyplývá to z tiskové zprávy ČSA.

ČTĚTE TAKÉ:

Na výsledcích se podepsala restrukturalizace i investice do letadel

"Společnost vloni zatížily závazky finančního leasingu za letadla objednaná v minulosti a výrazný růst nákladů na pohonné hmoty. V loňském roce České aerolinie převedly do Českého aeroholdingu dceřiné společnosti Czech Airlines Handling, CSA Services a HOLIDAYS Czech Airlines," vyvětlila mluvčí aerolinek Hana Hejsková. Finanční prostředky, které České aerolinie za tyto transakce získaly, použily na úhradu splátek letadel. Vloni tak do budoucího majetku investovaly téměř miliardu korun.

Na hospodářských výsledcích za loňský rok se podepsala i druhá část probíhající restrukturalizace společnosti. „Personální náklady se Českým aeroliniím podařilo vloni meziročně snížit téměř o třetinu, velikostí flotily se společnost vrací k adekvátnímu stavu, který odpovídá dopravní síti a tržnímu potenciálu malého lokálního trhu. V loňských hospodářských výsledcích se ještě bohužel nestihly naplno projevit strukturální změny dopravní sítě, a to ani ve výnosové, ani nákladové stránce,“ vysvětlil Philippe Moreels, předseda představenstva a prezident Českých aerolinií.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz