3. dubna 2009 9:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČSSD vládu podpořila, rychlejší odpisy prošly

Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a předseda ČSSD Jiří Paroubek na jednání Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a předseda ČSSD Jiří Paroubek na jednání Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní protikrizový návrh na zrychlení odpisů vybraného firemního majetku. Souhlasila s ním i opoziční sociální demokracie, a tak by měl sněmovnou hladce projít. Po jeho schválení si firma z daní odepíše počítač nebo kancelářské potřeby pouze za rok, automobil pak do dvou let.

První odpisová skupina
Místo tří let se bude odepisovat jen jeden rok: plastové kancelářské a školní potřeby, sklo pro zdravotnictví a farmaceutické účely, stroje a přístroje zahradnické, lesnické, drůbežnické nebo včelařské, ruční mechanizované nářadí a nástroje, kancelářské stroje, počítače.

Opozice tak oplatila vládě podporu z počátku týdne, kdy sněmovna schválila návrh protikrizových opatření ČSSD. Umožnili to koaliční poslanci v duchu pondělní dohody, podle níž má opoziční ČSSD dnes podobně podpořit i protikrizové návrhy vlády.

Ze tohoto důvodu dnes prošel v prvním čtení i vládní návrh zákona, který zavádí slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele. Opatření by mělo pomoci omezit propouštění zaměstnanců s nízkými příjmy. O tomto návrhu ovšem sociální demokraté uvedli, že o jeho efektivitě pochybují a jeho budoucnost je proto nejistá.

Firmy si odepíší auta už ve dvou letech, počítač do roka

Rychlejší odpisy se budou vztahovat na majetek pořízený od letošního 1. ledna do 30. června příštího roku, a to na majetek v prvních dvou odpisových skupinách podle zákona o daních z příjmů.

Druhá odpisová skupina
Místo pěti let jen dva roky: koberce a ostatní textilní podlahové krytiny, lana, pásy, čerpadla a zdviže na kapaliny, chladicí a mrazicí zařízení, prodejní automaty, zemědělské a lesnické traktory, obráběcí a tvářecí stroje, osobní auta, motorová vozidla pro nákladní dopravu, vozidla pro přepravu deseti a více osob.

Tam patří například i nejrůznější stroje pro stavebnictví nebo zemědělství, obráběcí stroje, zařízení nebo kancelářská technika. V první skupině se má doba odepisování zkrátit ze tří let na 12 měsíců, v druhé z pěti let na 24 měsíců.

V příštím roce přijde státní rozpočet v důsledku tohoto opatření o 9,4 miliardy korun, v následujícím roce o 3,6 miliardy korun.

S návrhem souhlasil stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban. Ten kromě jiného zkritizoval chování českých bank, které se podle jeho názoru bojí půjčovat peníze a prohlubují současnou hospodářskou krizi.

Návrhem se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Poslanci mu zkrátili lhůtu k projednání na 20 dní. K definitivnímu schvalování zákonu by se sněmovna měla dostat na některé z příštích schůzí. Až ji schválí, zamíří novela do Senátu a poté ji dostane k podpisu prezident republiky.


ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR HR KONZULTANT/KA - BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč